Technologická novinka: Rozkládací displeje pro smartphony přicházejí

Tchajwanský výzkumný institut v uplynulém týdnu představil výsledek svého vývoje – skládací displej pro smartphony, který umožňuje zdvojnásobit rozložením svojí velikost ze 2,5“ na 5“.



Tchajwanský výzkumný institut v uplynulém týdnu představil výsledek svého vývoje – skládací displej pro smartphony, který umožňuje zdvojnásobit rozložením svojí výšku ze 2,5“ na 5“.

Prototyp smartphonu, na němž byl nový displej předváděn, se rozevírá jako kniha, takže displej je pak v horní části a klávesnice v dolní, což je řešení podobné u mnoha jiných smartphonů (na první fotografii pod článkem).

Nicméně při tomto částečném rozložení vidí uživatelé jen polovinu displeje a pokud potřebují, mohou jej ještě zvětšit na dvojnásobit tím, že zpoza klávesnice vytáhnou druhou část displeje a rozloží jej na plnou velikost. Toho je dosaženo tím, že uprostřed displeje je asi 1 cm široký pás, který je flexibilní a umožňuje mu bez poškození opakované ohýbání a narovnávání (na druhé fotografii pod článkem).

Tento displej byl vyvíjen tchajwanským technologickým výzkumným institutem (ITRI) právě speciálně pro použití ve smartphonech a i když je zatím k dispozici jen s výškou 5“, podle Nicka Vasilijevice, ředitele firmy Pilotfish, která si tchajwanské vývojáře i ITRI najala, bude možné vyrobit i jiné velikosti. Navíc místo, kde se displej překládá, může být umístěno i jinde než v jeho středu, takže již současný model umožňuje vytváření různých variant.

V současnosti ITRI pracuje na dotykovém skládacím displeji, který by měl být hotov někdy ke konci příštího roku.
Nenechte si ujít:
Stanou se FED displeje náhradou za LCD i CRT?

Asus a Realtek vyvíjejí bezdrátové LCD monitory

52palcový LCD monitor NEC míří na trh

LG.Philips představí horké novinky v oblasti velkých LCD panelů

Asus uvádí LCD monitory s web kamerou

Tato technologie přináší řadu možností nejen pro výrobce mobilních telefonů, ale i netbooků a dalších přenosných zařízení. Zvlášť pokud jsou používány pro práci na internetu, kde je větší velikost displeje vítaným benefitem.


Displej ve stavu, kdy je využívána jen polovina.


Plná velikost při úplném rozložení.










Komentáře