Vytlačí OLED technologie klasické LCD panely?

O nástupci dnešní LCD technologie, označované jako OLED, se mluví již dlouho. Existuje totiž již zhruba 20 let, neboť v roce 1987 ji vyvinula firma Kodak a vyznačuje se použitím organických elektroluminiscenčních diod bez nutnosti dalšího podsvětlení, jak je tomu u běžných LCD panelů.O nástupci dnešní LCD technologie, označované jako OLED, se mluví již dlouho. Existuje totiž již zhruba 20 let, neboť v roce 1987 ji vyvinula firma Kodak a vyznačuje se použitím organických elektroluminiscenčních diod bez nutnosti dalšího podsvětlení, jak je tomu u běžných LCD panelů.

Zatím se OLED displeje používaly hlavně v mobilních telefonech nebo MP3 přehrávačích, ovšem postupně začínají pronikat i do dalších oblastí. Příkladem je nová OLED TV s označením XEL-1, kterou představila Sony.

Ta má úhlopříčku 11 palců, je tenká pouhé 3 mm a v přepočtu vyjde na zhruba 32 000 Kč. Díky OLED technologii je možné dosáhnout i velmi tmavých odstínů a reprodukce barevných tónů pro konvenční displeje nedosažitelné. Použitá technologie Sony Super Top Emission dosahuje účinné světelné emise z organických materiálů a vysoký jas. Ve výsledku tak XEL-1 věrně reprodukuje světelné efekty, jako například odrazy slunce nebo ohňostroje. Systém reprodukce barev přinášející živé, přirozené barvy v tmavých i jasných scénách. Spontánní kontrola světla emitovaného vrstvou organického materiálu vytváří plynulý a zároveň přirozený obraz rychle se pohybujících dějů. OLED displej spotřebuje také v porovnání s konvenčními displeji menší množství energie, protože světlo emitující struktura OLED nevyžaduje zvláštní zdroj světla a lze jej napájet pomocí velmi nízkých napětí.


Takto vypadá nová OLED TV XEL-1

Společnost Sony podle svých slov plánuje i nadále investovat do této technologie a spolupracovat se svými partnery, včetně společností vyvíjejících materiály, s cílem co nejvíce rozšířit odvětví OLED. Můžeme se proto těšit, že během dalších let se se zobrazovacími jednotkami, využívajícími tuto technologii, budeme setkávat stále častěji.
Nenechte si ujít:
Samsung postaví továrnu na LCD displeje bez Sony

LCD displej pro mobily v kvalitě plochých televizorů

Full HD monitor LG za 13 tisíc

Je sice pravděpodobné, že klasické LCD panely zůstanou v blízkém časovém horizontu na trhu stále dominantní, ale je možné, že právě OLED technologie se stane z dlouhodobé perspektivy díky svým možnostem jejich úspěšným nástupcem.


Komentáře