Vývoj 32nm čipů bude mít novou posilu – společnost NEC

Před dvěma týdny jsme informovali, že Sony odstupuje od společných plánů Toshiby a IBM vyvíjet technologii výroby 32nm čipů. Toto úterý se objevila nová informace, že se k tomuto vývoji plánuje po dohodě s Toshibou přidat společnost NEC.Před dvěma týdny jsme informovali, že Sony odstupuje od společných plánů Toshiby a IBM vyvíjet technologii výroby 32nm čipů. Toto úterý se objevila nová informace, že se k tomuto vývoji plánuje po dohodě s Toshibou přidat společnost NEC.

NEC a Toshiba společně pracovali již na vývoji 45nm procesu výroby procesorů od února 2006, a nyní tak prodlužují své partnerství. Tyto společnosti také v současnosti diskutují o bližší spolupráci při výrobě, ovšem definitivní rozhodnutí se čeká až v roce 2008.

Analytik Dan Olds ze skupiny Gabriel Consulting událost komentuje jako chytrý tah pro obě zmíněné společnosti. Vývoj nových technologií je drahý, náročný a riskantní a spolupráce umožní rozložit rizika mezi partnery, nehledě na to, že tak dochází k synergii, kdy společnosti nabízí své nejlepší technologie i pracovníky a mohou také společně investovat větší částky. Pokud se podíváme na dnešní situaci na trhu, můžeme vidět stále výraznější snahy po spolupráci a budování nových partnerství. Jen takoví giganti, jakým je třeba Intel, většinou zůstávají stranou, říká Olds. Pokud konkurence přijde se 32nm procesem výroby čipů, je nutné své produkty také přizpůsobit a na technologické špici se mnohdy lze udržet právě jen díky intenzivní spolupráci s ostatními, hodnotí situaci Dan Olds.


Wafer se 45nm čipy Penryn od Intelu

Plánované čipy, vyrobené 32nm technologií, by se měly objevit zhruba za dva roky a měly by přinést nižší energetické nároky, zmenšení plochy a větší efektivitu výroby, neboť z jednoho waferu pak bude možné vyrobit těchto čipů více, než tomu bylo při použití starších procesů.

Přečtěte si také:
Sony odchází z vývoje 32nm technologie výroby čipů
Přírodní postupy při výrobě čipů
Křemík dosáhl svých limitů
Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace


Komentáře