Ubuntu 9.10 je možné stáhnout buď jako samostatnou instalaci na CD v iso formátu, případně si je možné nechat instalační CD zaslat. Systém požaduje 384 MB paměti RAM a 5 GB místa na disku, přičemž je k dispozici i alternativní verze pro počítače s méně než 256 MB paměti, dále 64 bitová verze a případně i instalátor pro Windows, díky čemuž lze Ubuntu 9.10 nainstalovat a případně i odinstalovat jako klasickou aplikaci pro Windows bez nutnosti rozdělovat disk. Dále je možné na novou verzi přejít v případě, že používáte Ubuntu 9.04 s kódovým označením Jaunty Jack, ze starších vydání není upgrade možný. Ubuntu 9.10 je pak dostupný i pro počítače s procesory ARM a výrobce uvedl i serverovou edici a tzv. netbook remix této nové distribuce, která je určena pro nejlevnější počítače a oficiálně je podporováno 26 typů netbooků (jejich seznam je zde: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/Machines/Netbooks), u nichž by nemělo dojít k problému s kompatibilitou hardwaru a ve výčtu jsou všechny hlavní modely dostupné na trhu.
Co se týká změn oproti dřívějším edicím, vývojáři slibovali zrychlené bootování, přičemž v této oblasti hodlají dále pokračovat ve zlepšování a Ubuntu 10.04 Lucid Lynx má pak nabootovat do 10 sekund (ovšem ze solid state disku). Více viz článek Ubuntu 10.04 Lucid Lynx nabootuje do 10 sekund. První komentáře se však vyjadřují v tom smyslu, že k výraznému zrychlení startu systému oproti verzi 9.04 nakonec nedošlo a posun je možné pozorovat hlavně oproti ještě starším distribucím. Uvidíme tedy, s čím přijde "desítková" verze.
Ubuntu 9.10 přináší integrované nástroje pro komunikaci jako je Empathy pro chat (s podporou zvuku i videa) a Evolution pro e-maily, dále je v této edici standardně pro práci na webu obsažen Firefox 3.5 a pro základní práci s digitálními fotografiemi pak aplikace F-Spot. Součástí balíčku je i kancelářská sada OpenOffice.org ve verzi 3.0a také technologie Ubuntu One, která zpřístupňuje každému uživateli bezplatně on-line prostor 2 GB pro uchování jeho dat, případně si tuto úložnou kapacitu může za příplatek rozšířit. Tato funkce je označována jako osobní cloud.
Další zajímavou vlastností je tzv. softwarové centrum (Software Center), což je on-line přístup k tisícům bezplatných open-source aplikací z oblasti vzdělání, her, práce se zvukem a videem, grafikou, programování a kancelářským činnostem. Uživatel tak má možnost do svého počítače jednoduše přidat přesně ty aplikace, které potřebuje a to bez nutnosti používat instalační CD či platit licenční poplatky.
V současnosti je Ubuntu 9.10 k dispozici ve 23 jazycích včetně češtiny, nicméně další překlady budou následovat. Kromě standardní verze se pak objevily i tradiční "deriváty" Ubuntu 9.10 s názvy Kubuntu, jež disponuje integrovaným prostředím KDE, dále Xubuntu s XFCE, Mythbuntu s rozšířením MythTV, Edubuntu zaměřené na oblast výuky a vzdělávání či Ubuntu Studio se na oblast audia a videa.
Podle výrobce má Ubuntu 9.10 přinášet „svěží vzhled“ a grafické rozhraní disponuje vzhledovými změnami, prezentovaná prostřednictvím „témat“ a přibylo např. i nové rozhraní pro správu zvuku a podpora Bluetooth. Jako výchozí rozhraní se využívá GNOME 2.28, jádro je ve verzi 2.6.31. Novinkou je i zavaděč GRUB2 s grafickým rozhraním. Bližší detaily o Ubuntu 9.10 Karmic Koala najdete na webu výrobce. To, že byla nová verze Ubuntu uvolněna jen několik dní po uvedení Windows 7 není pravděpodobně náhoda, neboť tento systém se snaží být v poslední době konkurencí k produktům Microsoftu a jak je patrné z novinek, jedním z jeho velkých cílů budou netbooky, kde se pokusí svést s Windows souboj o uživatele. Více o pohledu zakladatele Ubuntu Marka Shuttlewortha na OS Microsoftu najdete v článku Tvůrce Ubuntu: Windows 7 je skvělý. Linux má ale stále šanci na našem sesterském PC Worldu.