Analytici slibují, že lepší časy pro IT přijdou už brzy

10. 8. 2009

Sdílet

OECD přineslo zajímavé srovnání současné situace s lety 2001/2002, které představovaly donedávna poslední krizové období pro IT. Její analytici jsou přesvědčeni, že to nejhorší má nyní tato sféra už za sebou. Tehdy v letech 2001-2002 květen a červen také znamenaly obrat v nákupní strategii korporátního segmentu, přičemž v první fázi prodejní krize byly zasaženy především dodavatelé hardwaru.

Na druhou stranu existují i určité rozdíly: silné firmy byly v prvním čtvrtletí 2009 zasaženy méně, než tomu bylo ve zmíněných dvou letech, některé segmenty (polovodiče, telekomunikace) letos přečkaly první fázi výrazně lépe než tehdy a například Apple krizi letos nepocítil prakticky vůbec.
Gartner je přesvědčen, že trh se softwarem v příštím roce výrazně oživí - vychází přitom z průzkumu z druhého čtvrtletí 2009 mezi tisícem IT manažerů, z nichž více než čtvrtina plánuje pro rok 2010 výrazné zvýšení rozpočtů na software.

Zvýšení obratu pro příští rok v segmentu outsourcingu obchodních procesů zase předpovídá IDC, podle níž do roku 2013 stoupne obrat v tomto segmentu až na 29 miliard dolarů, což představuje průměrný růst o 11 % ročně. Ještě optimističtější je IDC ohledně úložných systémů - tam předpokládá nárůst objednávek korporátního segmentu ještě v tomto roce, přičemž jedním z hlavních iniciátorů oživení prý bude zájem o technologii Fibre Channel over Ethernet.

V segmentu síťových technologií (speciálně směrovačů) pro velké zákazníky předpokládá Dell ´Oro návrat k výraznému růstu v roce 2011, a to hlavně kvůli zájmu o nové technologie. V roce 2013 by zde mohl obrat činit 10 miliard dolarů. Poněkud obtížnější situaci analytici očekávají v oblasti systémů pro IP telefonii u velkých operátorů - tady by měl stav určité stagnace vydržet ještě celý příští rok, nicméně poté se očekává značný nárůst obratu, a to až na 4 miliardy v roce 2013 (to odpovídá průměrnému ročnímu vzestupu o 5 %.

Mezi ty zprávy, které naznačují možný budoucí vývoj , patří mimo jiné studie IDC o prodejích procesorů za druhé čtvrtletí 2009 - z ní vyplývá, že dodávky těchto zařízení mezičtvrtletně stouply o zhruba 10 %, což v hodnotovém vyjádření představuje nárůst o 8 %. Zájem je přitom hlavně o výrobky Intelu, zejména o Atomy (+34 %), AMD spíše zachovala stejné prodejní výsledky. Ještě lépe si podle Jon Peddie Research vedly grafické čipy, jejichž kusový prodej stoupl ve druhém čtvrtletí 2009 téměř o třetinu.

Našli jste v článku chybu?