Hlavní navigace

BSA: Každá čtvrtá pirátská webová stránka obsahuje malware či jinou hrozbu

21. 12. 2009

Sdílet

Podle nové studie protipirátské organizace BSA je pirátský software velmi často zdrojem virové nákazy a jiných škodlivých programů (malware). „Je zde jasná spojitost mezi šířením nelegálního softwaru a šířením virové nákazy či jiných škodlivých programů, které ohrožují soukromí a bezpečnost uživatelů počítačů,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Z analýzy BSA vyplývá, že země s vysokou mírou pirátství čelí vyšší míře šíření malwaru – virů, trojských koňů či spywaru.

Lidé užívající nelegální software prý tak evidentně podstupují mnohem větší riziko, že jejich počítač bude napaden. V důsledku mohou přijít o osobní data, citlivé informace či jinak ohrozit své soukromí. Bezpečnostní hrozbu představuje rovněž užívání softwaru, který není pravidelně aktualizován. Nelegální software totiž často neumožňuje stahování aktualizací a takzvaných záplat, kterými výrobci softwaru pružně reagují na možné bezpečnostní hrozby.

Příkladem takové hrozby může být šíření viru „Downadup“ známého také jako „Conficker worm“ v letech 2008 a 2009. Tento virus sám sebe celosvětově implantoval do 8 milionů počítačů. Podle společnosti Symantec se tento virus rapidně šířil zejména v oblastech s nejvyšší mírou pirátství. Hackerům pravděpodobně umožňoval zcizit osobní data uživatelů včetně přístupů k jejich bankovním kontům.

Studie analytiků IDC ukazuje, že malware se často vyskytuje na internetových stránkách, které nabízejí přístup k pirátskému softwaru a nástrojům pro překonání ochrany legálního softwaru. „Škodlivé viry, trojské koně či spyware prý obsahuje nejméně čtvrtina takových internetových stránek - z 98 analyzovaných stránek 17 procent obsahovalo řadu bezpečnostních hrozeb a dalších 8 procent přímo poskytovalo malware.

Našli jste v článku chybu?