Microsoft již poosmé vyhlásil vítěze národního kola studentské soutěže Imagine Cup 2010, jehož téma letos zní „Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška“.
V kategorii Softwarový návrh vyhrál projekt GINA (Geographical Information Assistent), který navrhli a zrealizovali studenti Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Bačíková z Fakulty informačních technologií na VUT Brno. Jako odměnu si každý člen týmu odnesl herní konzoli Xbox 360, Windows phone a poukaz na mezinárodní finále, které proběhne 3. – 8. července ve Varšavě. Na druhém a třetím místě se umístili Libor Weigl s projektem GTD aplikace pro Windows Mobile a Jiří Miklósy s projektem 3D Image Viewer for Windows Mobile with Facebook.
„Do letošního ročníku soutěže Imagine Cup se zaregistrovalo přes 600 studentů z vysokých a středních škol z celé České republiky. Jsme potěšeni tím, že jsou soutěžní projekty stále více využívány v praxi,“ říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft v České republice.
Vítězný systém GINA již testují záchranáři na Haiti
GINA představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje orientaci v náročném terénu, spolupráci týmů a výměnu zeměpisných informací. Konkureční výhodou vítězného řešení bylo i to, že je již nasazen přímo v praxi. Čeští záchranáři ho v pilotním provozu využívají při své práci na Haiti, které bylo před pár týdny postiženo zemětřesením.
Speciální ocenění v kategorii Herní návrh
Microsoft mimořádně udělil speciální ocenění i v kategorii Herní návrh, ve které vítězný tým Puellae získal Microsoft HD kamery a klávesnice. Jako jediný se dokázal poprat s mezinárodní konkurencí a postoupil za Českou republiku do druhého kola soutěže. Projekt Lenky Vlkové, Hany Vrzákové a Adély Wiederlechnerové, NanoHeal, je zpracován formou naučné hry, jejímž cílem je vyléčit pacienta trpícího malárií, HIV/AIDS či dalšími nemocemi pomocí nanotechnologií.
České úspěchy
I přes silnou mezinárodní konkurenci obsazují české týmy každoročně přední místa v celosvětovém finále. Lukáš Perůtka loni dokázal naprogramovat nejlepšího robota na světě, Imrich Živčák skončil v kategorii roboti a algoritmy v nejužším finále. Projekt HOPE týmu The Monkey Wrench Gang se v kategorii softwarový návrh probojoval mezi 12 nejlepších na světě a ještě k tomu získal ocenění veřejnosti People’s Choice Award.