Hlavní navigace

Český student naprogramoval nejlepšího robota na světě

8. 7. 2009

Sdílet

Český student naprogramoval nejlepšího robota na světě



Microsoft vyhlásil výherce již sedmého ročníku studentské soutěže Imagine Cup. I letos do celosvětového finále postoupily 3 české týmy. Velkým překvapením byla kategorie Roboti a Algoritmy, do které postoupilo 6 finalistů, z toho 2 Češi. Lukáš Perůtka vyhrál zlato, Imrich Živčák patří mezi šest nejlepších na světě. Velmi dobře se dařilo i českému týmu The Monkey Wrench Gang, složenému z Marka Divékyho, Rudolfa Kajana a Petera Jurnečky z VUT Brno, který patří v kategorii Softwarový návrh mezi 12 nejlepších týmů na světě.

Českým finalistům se v kategorii Softwarový návrh dařilo i při udělování speciální ceny People’s Choice Award, ve které o vítězích rozhodovala sama veřejnost. Tým Monkey Wrench Gang se svým projektem HOPE vzbudil vyšší zájem než projekty z ostatních států a umístil se na 1. místě.

Studenti Karlovy univerzity, Lukáš Perůtka a Imrich Živčák, měli v rámci celosvětového finále za úkol během 24 hodin naprogramovat speciálního robota tak, byl dokázal vyhrát v boji s konkurenčním protivníkem. Rozhodovala rychlost, logické a abstraktní myšlení, ale také schopnost zpracovat zadání a využít na maximum přidělené prostředky. Oba finalisté reprezentovali Českou republiku v celosvětovém finále již potřetí. V předchozích dvou letech soutěžili jako jeden tým v programátorském souboji Project Hoshimi, ve kterém se soutěžící snažili co nejrychleji naprogramovat chování a strategii herních postav s prvky umělé inteligence, a skončili celosvětově pátí.

Tým The Monkey Wrench Gang soutěžil s projektem „HOPE: Healing Of People Everywhere“. Studenti VUT Brno jím představili on-line zdravotnický systém určený pro zlepšení komunikace lékařů a šíření informací o nemocech a prevenci mezi obyvateli v zemích, kde lékařská péče není všeobecně dostupná. Právě ve státech postihnutých vojenskými konflikty, chudinských oblastech Afriky, Indie nebo Číny by tento software mohl pomáhat zachraňovat lidské životy a snížit následky běžných i vážnějších nemocí.

Imagine Cup 2009 má své vítěze, ale soutěžní týmy mohou na svých projektech i nadále pracovat a pokusit se o jejich uplatnění v praxi. Společnost WebProgress například rozvíjí v rámci Microsoft Inovačního Centra v Brně projekt slepecké hole, se kterým uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně v celosvětovém finále Imagine Cupu v roce 2006.

Foto: Pixmac

Našli jste v článku chybu?