Novinka má především snížit náklady na vybudování i provoz takového systému a také snížit jeho složitost. Navíc tvůrci slibují i mnohem lepší flexibilitu v případě, že firma bude růst a bude potřebovat své datové centrum plynule vylepšovat.
Základním kamenem projektu UCS je přitom první server UCS B-Series, který Cisco uvádí na trh. Ten má podobu formát, je založen na bázi procesorů Intel Nehalem a bude osazen rozšířenou paměťovou sadou dovolující pracovat s aplikacemi náročnými na práci s daty. A právě tento produkt může podle analytiků pro Cisco představovat určité riziko, protože konkuruje nabídce dosavadních dlouholetých partnerů firmy Cisco, tedy společností Hewlett-Packard a IBM, kteří se svými servery prodávaly právě přepínače Cisco. Teď podle analytiků pujde o to, kdo ovládne firemní rozpočty na IT. Zeus Kerravala z firmy Yankee Group jde ještě dál. Podle něj jde v případě přesunu do oblasti serverů a výpočetních zařízení o největší risk, který firma Cisco za posledních dvacet let učinila.
Niccméně Cisco uzavřela ohledně svého projektu UCS i řadu nových partnerství, mimo jiné s takovými firmami jako Microsoft, VMware, EMC, Emulex, NetApp, Oracle nebo BMC (součástí UCS bude například Windows Server 2008 s technologií Hyper-V či SQL Server 2008). V UCS bude dostupný i linuxový systém Red Hat Enterprise. Servisním partnerem byl jmenován systémový integrátor Accenture.