Čtečku elektronických knih Kindle je ode dneška možné objednat i z ČR

19. 10. 2009

Sdílet

Cena pro uživatele z ČR, kteří si čtečku Kindle mohou objednat přímo na webu Amazonu, činí 279 dolarů. Toto zařízení s černobílým displejem disponuje podporou datových přenosů GPRS, EDGE i UMTS, nicméně novým uživatelům mimo území USA bude omezeno využití přístupu na internet jen na stahování knih za určitý poplatek.

Právě Amazon patří mezi největší hráče na trhu s elektronickými knihami, přičemž ceny bestsellerů a novinek se nejčastěji pohybují mezi 11,99 a 13,99 dolary, nicméně lze najít i velké množství titulů za cenu 5,99 dolaru. Samozřejmě nabízené tituly se z největší části omezují jen na verze v angličtině, nicméně s rozšířením čtečky Kindle do dalších částí světa je pravděpodobné, že začnou být nabízeny i knihy v jiných jazycích. Otázka je, jak atraktivní bude pro Amazon čeština, díky relativně malému trhu, který ČR představuje a pravděpodobně také díky velmi limitovanému množství uživatelů, kteří si zde čtečku Kindle zakoupí. Do čtečky je možné také nahrávat vlastní dokumenty ve formátu PDF.

Podle analytiků je právě trh s elektronickými knihami jednou z velmi perspektivních oblastí, kterou čeká v nejbližších letech velký boom a lze očekávat, že se o něj začnou zajímat i takoví hráči jako Apple či Google a Amazonu tak přibude konkurence. Čím více čteček se dostane na trh, tím více bude růst popularita elektronických knih, shodují se analytici, přičemž na příští rok předpovídají silné prodeje těchto zařízeních a např. v USA by v roce 2011 mohly čtečky již proniknout na tamější střední a vysoké školy.

Trh s elektronickými knihami je již v současnosti poměrně bohatý, nicméně je stále limitován řadou faktorů, mezi které patří hlavně dostupnost a cena čteček, díky čemuž jsou tyto přístroje nedostupné např. pro běžné studenty. I cena Kindle od Amazonu není pro většinu uživatelů zcela zanedbatelná a dá se srovnávat s levnějším netbookem. V USA již řada vydavatelství zvažuje vydávání knih v elektronické podobě a jak se tyto přístroje stanou standardní výbavou právě studentů, poptávka po elektronických publikacích výrazně stoupne, tvrdí analytici.

Allen Weiner z Gartneru předpokládá, že do boomu trhu s elektronickými knihami, zbývají maximálně dva roky a podle jeho názoru bude tento segment velmi výnosný, neboť prodej digitálních kopií knih je díky nízkým nákladům velmi levný a výdělečný. Weiner tvrdí, že řada firem, včetně takových velkých hráčů jako je zmiňovaný Google či Apple, v nejbližších letech na tento trh také vstoupí a rozšíří nabídku dostupných čteček, jejichž cena by měla klesnout zhruba na čtvrtinu a budou pak již široce dostupné.

Pokles cen zařízení by měl být dál celkovým zlevněním komponent, ze kterých se čtečky skládají a podle odhadů společnosti iSuppli, která se zabývá výzkumy trhu, vzroste v příštím roce počet prodaných čteček elektronických knih oproti letošku skoro trojnásobně. Elektronické knihy také mohou mít přidanou hodnotu oproti svým papírovým vzorům, neboť jednoduchým kliknutím bude možné spouštět např. ilustrativní videa k textu nebo vyplňovat interaktivní kvízy, týkající se studovaných materiálů. Právě možnost aktualizace textů je jednou ze silných stránek této technologie, říká Weiner a podle něj se jedná o ideální zařízení právě pro studenty, kteří si tak mohou stahovat z univerzitních serverů materiály pro své studium, prezentace či mít přístup k projektům v rámci svých seminářů.

Dojde tak ke zlepšení vzdělávání a lidé budou i více číst - možnosti jsou podle Weinera téměř neomezené, zvláště u hybridních modelů čteček, které kombinují možnosti počítače s klasickou čtečkou. Řada uživatelů podobným způsobem již delší dobu používá svoje PDA či smartphone, nicméně možnosti čteček budou díky velkým displejům značně větší a práce na nich i pohodlnější. V každém případě tah společnosti Amazon zpřístupnit svoji čtečku Kindle v co nejvíce zemích je pro rozvoj tohoto segmentu trhu dobrým krokem.

Našli jste v článku chybu?