Demonstrace sítě 5G s rychlostí 5Gb/s

10. 7. 2014

Sdílet

Demonstrace technologie se uskutečnila v laboratoři firmy Ericsson ve švédském městě Kista. Šlo o prezentaci pro management společností NTT DoCoMo a SK Telecom.

Ericsson uvádí, že tohoto výsledku dosáhnul díky inovativnímu radiovému rozhraní a pokročilé technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output).

Technologie 5G umožní vznik nových machine-to-machine aplikací.

Jak vyplývá z posledního Mobility Reportu, předpovědi ukazují, že až 85 % zákazníků v severní Americe bude v roce 2019 připojeno prostřednictvím technologie LTE. Velké procento rozšíření LTE napovídá tomu, že severní Amerika bude jedním z prvních regionů, kde se rychle rozšíří i technologie 5G. V téže době by z přínosů technologie 5G chtěly profitovaly Japonsko i Jižní Korea, kde již NTT DoCoMo i SK Telecom oznámily zkušební provoz.

Studie Mobility Report poskytuje komplexní přehled o mobilním světě ve fázi před začátkem využívání technologie 5G a předpovídá desetinásobný růst přenesených dat mezi roky 2013 a 2019. Zdůrazňuje tří až čtyřnásobný růst aktivních uživatelů mobilních aplikací M2M (machine to machine) do roku 2019.

Satja Atreyam, vedoucí výzkumu Wireless Network Infrastructure ve společnosti IDC, uvádí „Ačkoliv standard ještě není definovaný, technologie 5G již přešla z technologické teorie a vizí do skutečného síťového a obchodního plánování mobilních operátorů. Je důležité pro výrobce síťových zařízení – jako je Ericsson – demonstrovat potenciál 5G jako prostředek k zahájení vytváření poptávky v komunikačním ekosystému."

Johan Wibergh, vedoucí Business Unit Networks v Ericssonu, k tomu dodává: „5G bude mít vliv na rádiovou část i jádra mobilních sítí a proto úzce spolupracujeme s předními provozovateli, včetně NTT DoCoMo a SK Telecom. Vývoj pokročilých rádiových technologií je jedním z prvních důležitých kroků v realizaci budoucnosti 5G."

Živá demonstrace pro dosažení rekordních výsledků využila koncept nového rádiového rozhraní a pokročilé technologie Multiple-input Multiple-Output (MIMO). Vývoj technologií 5G Ericssonu zahrnuje nové anténní technologie s širším pásmem, vyšší frekvencí a kratšími časovými přenosovými intervaly.

Speciálně pro testy 5G vyvíjí Ericsson základnové stanice se zabudovanými jednotkami pro vysílání a modulaci. Klíčovými oblastmi, na které se Ericsson soustředí, jsou malé buňky v různorodém síťovém prostředí, nová kmitočtová pásma (včetně 15 GHz) a vysoká kapacita přenosu v páteřní síti.

Našli jste v článku chybu?