Do českých škol přichází angličtina Direct Method for English

13. 9. 2009

Sdílet

Direct Method for English

V roce 2007 představili Tomasz Filipiuk a Robert Kubič metodu pod název Direct Method for English nový způsob vyúky angličtiny kladoucí důraz na aktivní přístup k jazyku. Licenci na ni si nechala zaregistrovat nejprve polská jazyková škola Akces-Benefit, jež ji následně rozšířila do desítek jazykový škol v Polsku. Nyní licenci získala slovensko-česká jazyková škola Empire.

Výuka probíhá v menších skupinkách, studenti na hodinách konverzují pět až šestkrát častěji než je tomu u klasických lekcí," říká Tomasz Filipiuk. Metoda je založená na principu „otázka - odpověď", které se střídají v rychlém tempu. Studentům tak zůstává podstatně méně času na překládání „v hlavě", učí se odpovědět reflexně a přemýšlet přímo v cizím jazyce. Gramatika je přitom součástí celého procesu výuky, je vysvětlována přímo v praxi. „Studenti se neučí teoretická pravidla, ale díky nové metodě si zvyknou používat gramatiku intuitivně a správně. Přesně tak jako v rodném jazyce," dodává Tomasz Filipiuk.

Konverzace a poslech zabírá až 70 % vyučovací hodiny. „Studenti se učí jazyk přirozenou cestou - jako malé děti - nejdříve jen opakují slova a věty, později je zač

nou chápat a nakonec je začnou sami používat. Poté se učí číst a psát," popisuje Robert Kubič, druhý tvůrce metody.

Po dvou letech existence sklízí metoda velký úspěch zejména v zemích střední a západní Evropy. Lektoři vyzdvihují hlavně širší slovní zásobu a používání nových, dokonce i slangových výrazů. Studenti oceňují především rychlost metody a důkazem kvality je i vysoká úspěšnost absolventů Direct Method for English v Cambridgeských testech (FCE a PET).

V současnosti se Direct Method for English používá pro výuku angličtiny v sedmi zemích světa a učí jí na více než 150 jazykových školách. Do Čech přichází od 1. září 2009 jako úplná novinka. Předběžně bude dostupná v Praze, v blízké budoucnosti se plánuje i její rozšíření prostřednictvím licencí do dalších měst České republiky.

Na tiskové konferenci, které se účastnil i tvůrce nové metody, byla předvedena i praktická ukázka vyúky. Ta na nás udělala velmi dobrý dojem a nemáme jediný důvod ji nedoporučit studentům toužících po rychlém a zábavném studiu cizího jazyka.

Bohužel je nová metoda určena pouze pro vyúku angličtiny. Robert Kubic její možné rozšíření i pro další jazyky vidí až v horizontu příštích 5-10 let.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality