EMC: Objem vznikajících informací o třetinu převyšuje současné úložné možnosti

12. 5. 2010

Sdílet

Firmy se velmi brzy mohou dostat do problémů se správou svých informací, pokud nezmění způsob, jakým svá data ukládají. Uvádí to studie, kterou uveřejnily společnosti EMC a IDC, podle nichž bude v roce 2010 vytvořeno 1,2 zetabajtů digitálních informací, což se rovná 707 bilionům kopií dokumentu o více než 2 000 listech. Pokud by se jednotlivé kopie postavily nad sebe, dosáhly by 16krát ze Země na Pluto nebo zcela pokryly povrch USA do výšky 1 metru.

Podle studie „Desetiletí digitálního světa – Jste připraveni?“ totiž i nadále pokračuje růst objemu dat a informací extrémně vysokým tempem a do roku 2020 jich bude 45krát víc, než je dnes. To s sebou přináší stále větší nároky na správu a tak by firmy i domácnosti měly začít měnit zažité způsoby ukládání a zálohování dat.

Cestou, jak se vyhnout datovému chaosu (tedy například stále se zvyšujícím nákladům za energie a prostor, nedostatek prostoru pro ukládání dat nebo nepřehledné množství různých úložišť) a problému s místem pro ukládáním dat, je využívání virtuálního prostoru, tedy ukládání přes internetové rozhraní do tzv. cloudu.

Budoucnost cloud struktur je dána především tím, že pracují převážně na bázi virtuální infrastruktury s menšími nároky na fyzický prostor a na energie a jsou tím pádem ekonomicky výhodnější. V rámci přehodnocení přístupu ke správě dat bude také důležité vyhnout se duplicitě ukládaných dat a především pak zajistit jejich bezpečnost. Do roku 2020 totiž vzroste množství digitálních informací, které bude třeba chránit nad základní rámec ze současných 30 % na 50 %.

Bobtnající množství dat

Varování před datovým kolapsem může být také jeden z výsledků studie EMC a IDC, podle kterého již nyní vzniká o 35 % více digitálních informací, než je existující úložná kapacita. Toto číslo naroste během příštích několika let na více než 60 %.

Jen během loňského roku, tedy v době „ekonomické poklesu“, vzrostl objem digitálních informací oproti roku 2008 o 62 % na 800 miliard gigabajtů (0,8 zetabajtů), což by představovalo sloupec DVD, který by dvakrát dosáhl na Měsíc.

Překvapivě 70 % objemu všech digitálních informací (tedy 880 miliard gigabajtů) bude letos vytvořeno jednotlivci, kteří posílají e-maily, stahují filmy, ukládají fotografie, zkrátka běžným způsobem využívají svůj počítač. Do hry však vstupují firmy, které velmi často zodpovídají za ochranu a správu těchto informací. A tak i když vytvářejí pouze 20% všech digitálních dat, zodpovídají za 4krát víc dat. Tato zodpovědnost se bude dále rozšiřovat s tím, jak se rozšiřuje využívání sociálních sítí a Webu 2.0 v podnikovém prostředí.

S očekávaným nárůstem objemu dat v příštích letech však nekoresponduje počet IT specialistů, neboť ten se celosvětově zvýší jen 1,4krát. Proto budou muset být hledány nové způsoby efektivního a bezpečného ukládání informací. Možností, jak toho docílit, je přechod na prostředí private cloud.

Našli jste v článku chybu?