Není žádnou novinkou, že příliš hlasité zvuky mohou nenávratně poškodit sluch a mají negativní vliv na duševní zdraví. Spolu se stále širším používáním digitálních hudebních přehrávačů se ovšem související rizika stávají stále závažnějšími. Při používání sluchátek totiž posluchači často hlasitost neodhadnou, zvláště, když se snaží přehlušit okolní ruchy.
To neuniklo pozornosti Vědeckého výboru pro objevivší se a nově identifikovaná zdravotní rizika (The Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks - SCENIHR), podle jehož zprávy je hlasitými MP3 přehrávači ohroženo až 10 miliónů zejména mladších obyvatel EU.
Dále se ve zprávě výboru říká, že 5 až 10 % posluchačů je ohroženo intenzivní hudbou, a to při poslechu hudby jednu hodinu denně po dobu pěti let. Jedním z nepříjemných důsledků takového poškození zvuku jsou například zvýšené budoucí nároky na zdravotní systém.
Mezi řešeními tohoto problému figuruje i poměrně logický návrh na stanovení maximální hlasitosti hudebních přehrávačů, které se mohou ve státech Evropské unie prodávat.