Fiktivní soutěže o iPady ohrožují především Čechy

9. 5. 2013

Sdílet

Trůn nejrozšířenější světové hrozby nadále okupuje INF/Autorun, škodlivý kód šířící se prostřednictvím přenosných médií. V dubnu dosáhl celosvětového podílu 2,98 %, což v porovnání s březnem znamená pokles zhruba o půl procenta.

Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid ukazují, že za tímto nezdolným škodlivým kódem se umístily další nebezpečné hrozby, HTML/ScrInject a Win32/Sality B s globálním podílem 2,29 %, resp. 1,82 %.  

V České republice je situace naprosto odlišná. INF/Autorun se vůbec nevešel do první desítky a všem hrozbám vládne HTML/Fraud s velmi vysokým podílem 20,24 %.

HTML/Fraud je hrozba lákající na výhry v imaginárních soutěžích, většinou o produkty Apple. Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Win32/Sality je polymorfní hrozba napadající soubory. Prostřednictvím screenshotů rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač.

Do světové TOP 10 se v dubnu dostaly i hrozby nové, které v minulých měsících nebyly zdaleka tak rozšířené. Jedná se především o WIN32/Bundpil, červa šířícího se pomocí přenosných médií a malware HTML/Phishing.LinkedIn.A, jenž přesměrovává prohlížeč na specifickou URL lokaci se škodlivým softwarem.

Našli jste v článku chybu?