Vyplývá to z globální studie Risk and Compliance Outlook, kterou uveřejnily firmy EvalueServe a McAfee. Z té dále například plyne, že téměř polovina všech dotazovaných společností hodlá v letošním roce na řešení Risk and Compliance (řízení rizik a zajištění shody s předpisy) vynaložit o 21 % více prostředků než loni.
V souvislosti s dodržováním regulačních předpisů si 75 % respondentů není jisto, zda by jejich společnost prošla příslušným auditem, a více než polovina uvádí, že již u nich podobný audit skončil neúspěchem. 9 % firmám byla v důsledku selhání při auditu udělena pokuta.
„Za největší problém pro splnění regulačních požadavků je v rámci infrastruktury IT uváděno zabezpečení databází. Firmy cítí potřebu zlepšit řízení rizik pomocí kvalitnější identifikace hrozeb, zranitelností a protiopatření,“ tvrdí Pavel Hanko, Territory Channel Account Manager ČR a SR ve firmě McAfee.
Průzkum vede k závěru, že trh s těmito řešeními zažije letos výrazný nárůst, protože bezpečnostní ředitelé a další zaměstnanci s rozhodovací pravomocí budou preferovat nákup integrovaných
a automatizovaných řešení namísto jednoúčelových produktů.
Další hlavní zjištění podle autorů studie:
Ø 41 % společností uvádí, že budou investovat do řešení pro monitoring činnosti databází
Ø 45 % společností nasazuje do svých systémů záplaty každý týden
Ø 49 % nasazuje pro jistotu veškeré dostupné záplaty
Ø 84 % respondentů připouští, že nasazování záplat mimo pravidelný cyklus má vliv na jejich podnikání i zabezpečení
Ø 24 % organizací utrácí ročně za auditory více než 250 000 dolarů
Ø 39 % respondentů nedovede správně přepočítávat rizika IT na obchodní rizika
Ø 60 % respondentů se domnívá, že až 10 % výpadků bylo v loňském roce důsledkem neautorizovaných změn v IT systémech