Škodlivý nástroj HTML/Adware.Agent.A potrápil na úvod letošního roku nejvíce uživatelů internetu v České republice. Podle statistiky bezpečnostní společnosti Eset stál během ledna za bezmála šesti procenty všech zachycených online hrozeb. Na druhé místo žebříčku nejčastějších druhů malwaru se přesunul příbuzný JS/Adware.Agent.AA, který dosud seznamu škodlivých kódů v tuzemsku vévodil.
„HTML/Adware.Agent.A se vyskytuje v podobě online dotazníku, za jehož vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon. Tímto příslibem se útočníci snaží od uživatelů vymámit osobní údaje, které mohou dále použít k přímé nebo nepřímé monetizaci,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.
Příbuzný JS/Adware.Agent.AA skončil v lednu těsně druhý, když se vyskytl v 5,72 % případů detekcí škodlivého kódu. Tato hrozba se vyskytuje ve formě nevyžádaných reklam na doplňky internetového prohlížeče. Tyto doplňky obsahují škodlivý kód a nejčastěji se objevují na webech, které nabízí přehrávání nelegálních kopií filmů.
Třetí místo v žebříčku lednových online hrozeb obsadila generická detekce webových stránek obsahujících injektovaný programový kód nazvaný HTML/ScrInject. Ten návštěvníky napadených stránek automaticky přesměrovává na webové stránky se škodlivým softwarem. Během ledna stál HTML/ScrInject za 5,51 % detekcemi škodlivých kódů zachycených společností Eset.
Mezi desítku nejčastějších škodlivých kódů v lednu nově pronikl PDF/Phishing, který koncem měsíce představoval až třetinu všech detekovaných útoků.
„V případě hrozby PDF/Phishing jde o e-mailovou přílohu, která má ve spojení s textem phisingové zprávy za cíl jedinou věc – pod pláštíkem zdánlivé legitimity a za pomoci prvků sociálního inženýrsví z vás vylákat vaše citlivé údaje,“ vysvětluje Miroslav Dvořák. Za celý leden šlo o sedmou nejčastější internetovou hrozbu v Česku s podílem 1,86 %.