Během sta let své existence hrála společnost IBM svou roli při transformaci podnikání, vědy i společnosti. Dějiny IBM lze vnímat jako sled milníků – od investice do výzkumných laboratoří v dobách hluboké hospodářské krize třicátých let, přes vývoj prvního pevného disku, který dal vzniknout celému odvětví úložných médií, až po spolupráci s americkou vládou na systému sociálního zabezpečení.
Historie IBM pokračovala dalšími kroky, jako bylo vytvoření zcela nového modelu výpočetní techniky, vývoj mainframu System/360, vynález čárového kódu nebo představení osobního počítače, který zahájil počítačovou revoluci. Nedávno představila společnost IBM systém Watson, který ukázal možnosti výpočetní techniky a datových analýz v televizním kvízu Jeopardy!, obdobě soutěže Riskuj.
IBM v ČR táhne na osmdesátku
IBM má dlouhou historii také v České republice. První pobočka v Československu vznikla již v roce 1932, jako šestá na kontinentu a první ve střední a východní Evropě. IBM dnes působí nejen v Praze, ale také v Brně a v Ostravě. V moravské metropoli se nachází centrum strategického outsourcingu, v Praze už třetím rokem sídlí centrála pro střední a východní Evropu. 16 let existence letos oslaví pražská výzkumná laboratoř IBM, která se věnuje rozpoznávání řeči.¨
Pokračování článku spolu s přehledem plánovaných iniciativ k připomínce stého výročí včetně krátkého filmu „Divoké kachny“ (Wild Ducks), jež má přiblížit firemní kulturu společností a její inovace, naleznete na sesterském magazínu ChannelWorld.