Samotný červ v sobě neobsahuje žádný „škodlivý“ kód. Celý koncept je postaven spíše jako stroj na vydělávání peněz. Conficker v sobě obsahuje mechanismus, kterým může „aktualizovat“ lokální počítač libovolným dalším programem. Lidé stojící za touto masivní infekcí vydělávají na pronájmu strojového času napadených počítačů. Jsou případy, kdy si autoři jiného počítačového červa, který nepoužívá tolik agresivní taktiku šíření, pronajali botnet Confickeru pro šíření vlastního kódu na již napadené počítače. Také jsou známy situace, kdy byl tento botnet pronajat pro rozesílání nevyžádané pošty, či rhybaření (phishingu).
Výzkumníci ze SIE (Security Information Exchange) poskytují platformu pro sběr a výměnu dat týkajících se červa Conficker. Pokud jste ISP, CERT, případně jste jinak angažováni do internetové bezpečnosti, můžete dostat přístup do databáze, která obsahuje data týkající se tohoto nebezpečného botnetu. Projekt naleznete na adrese ISC SIE Conficker.
Ale i pokud jste jen běžným uživatelem a chcete vědět, zda-li váš počítač není červem Conficker napaden, můžete to zjistit na lokálním zrcadle stránky Conficker Eye Chart, které připravily Laboratoře CZ.NIC. Tato stránka obsahuje šest obrázků, z nichž některé jsou blokovány červem Conficker. Pokud se vám nezobrazí obrázky v horní řadě, ale obrázky v dolní řadě ano, tak jste pravděpodobně infikování některou z variant červa Conficker.
Zdroj: blog.nic.cz