Hlavní navigace

Komentář: internet věcí je dobrý sluha, ale…

24. 10. 2016

Sdílet

Tedy zařízení připojená v rámci internetu věcí (IoT). Jistá čínská firma se již přiznala, že za útokem nevědomky stojí i ona, respektive její produkty, které měli jejich uživatelé připojené do sítě, aniž by je nějak zabezpečili – na rozdíl od klasických počítačů, mobilů a tabletů totiž bezpečnost svých ledniček, bezpečnostních kamer a dalších „ne-IT“ spotřebičů bereme příliš ledabyle.

Internet věcí je pro kybernetické zločince něco jako divoký západ, otvírající jim nové příležitosti. Období zlaté horečky zde na rozdíl od klasického IT teprve začíná. Výchozí hesla jako password nebo 123456 jsou nedostatečná, to ví každý. Jenže připojené věci se uživatelů zpravidla neptají, zda chtějí výchozí heslo změnit. Zde musí být uživatel proaktivní a zjišťovat, jakým způsobem se chránit a jak vlastně heslo v ovládacím rozhraní dané věci změnit.

Internet of More Things

Masivní DDoS útok je jen špičkou ledovce toho, co je s internetem věcí možné dělat. Až si kvůli chabě zabezpečenému zabezpečení domácnosti první technicky průměrně zdatný zloděj otevře dveře, a přitom deaktivuje kamery, začneme se ptát, zda nám to vůbec stálo za to. Nebo až na dálku kamery naopak aktivuje a začne špehovat obyvatele domu v intimních chvílích…

Jenom Mirai přitom experti našli ve více než půl milionu připojených zařízení. Je otázkou, kolik zařízení ještě nebylo zkontrolováno a v kolika se nachází nějaký jiný, dosud neobjevený červ.

Internet věcí evidentně prochází dětskými nemocemi. Uvidíme, nakolik tyto nemoci budou schopny vytvořit u uživatelů obezřetnost a způsobit to, že začnou své připojené věci důsledněji kontrolovat. Nebo naopak způsobí blok a nedůvěru? U nás doma jsou připojené jen smartphony, tablety a počítače… a asi to tak nějakou dobu ještě zůstane.

Našli jste v článku chybu?