Hlavní navigace

Korejci vyvíjejí bezdrátové nabíjení fungující téměř na pět metrů

24. 4. 2014

Sdílet

Systém bezdrátového nabíjení tak, jak jej známe dnes, vyžaduje, aby se zařízení – například smartphone – nacházelo maximálně pár centimetrů od nabíjecí podložky. Systém, který vyvinul korejský tým, dokáže nabíjet baterie na vzdálenost zhruba 4,5 metru. To je jistě působivé, nicméně samozřejmě se jedná o záležitost, která zatím není připravena pro využití v běžném provozu.

Někteří z vás si možná pamatují, že američtí vědci z MIT přišli v roce 2007 s řešením bezdrátového nabíjení pomocí magnetické rezonance. Tento systém byl schopen bezdrátově vysílat energii na vzdálenost asi 1,5 metru a sloužil jako základ pro korejské řešení.

V Koreji vyvinuli nový mechanismus zvaný Dipole Coil Resonant System tak, aby specificky řešil nedostatky systému MIT. Tento mechanismus spoléjá na cívku s dvěma magnetickými dipóly, přičemž jeden z nich vyvolává magnetické pole a druhý přijímá elektrickou energii.

Množství přenesené energie a efektivita závisí na vzdálenosti cílového zařízení od primární a sekundární cívky. Na vzdálenost 90 centimetrů dokáže systém přenést 1 400 wattů při efektivitě 36,9 procenta. Na 4,5 metru pak systém dokáže přenést jen 209 wattů s efektivitou 9,2 procenta.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?