KryptoStorage transparentně šifruje vše, co je potřeba

10. 3. 2010

Sdílet

Pomocí novinky mohou data mohou číst, upravovat či odstraňovat pouze ti uživatelé, kteří znají předdefinované heslo, jež bylo zadáno v okamžiku šifrování.

KryptoStorage zabezpečuje tři druhy objektů: katalogy, virtuální disky (schránky souborů) a logické oddíly na pevném disku. Šifrování a dešifrování oddílů na pevném disku probíhá na pozadí činnosti počítače. Produkt využívá algoritmus symetrického šifrování AES-128. Pomocí kryptografického převodu hesla zadaného uživatelem se vytvoří tajný klíč.

Díky schopnosti šifrování různých typů objektů je tento systém podle výrobce flexibilní a snadno použitelný. Pokud uživatel například považuje za důležitá veškerá data, může zvolit šifrování celého logického oddílu. Jestliže rozsah důvěrných informací není veliký, lze šifrování omezit na určité oblasti v rámci paměťových zařízení, přičemž data se uloží do specifikované schránky, nebo jednoduše na samostatné složky.

Jakmile jsou informace zašifrovány, jejich následné dešifrování a opětovné šifrování probíhá transparentně. Když uživatel otevře nějaký dokument, aby z něj načetl informace, dojde automaticky k jeho dešifrování. Když je ukládán na disk, je opět zašifrován.

Pohodlná je i práce s tzv. schránkami souborů: lze je např. odesílat e-mailem, uložit na CD nebo odstranit. K tomuto není vyžadováno heslo, které je nutné pouze ke zpřístupnění informací, jež jsou v dané schránce uloženy. Schránku souborů lze začlenit do kteréhokoli počítače, v kterém je nainstalován KryptoStorage.

Vedle bezpečnostního šifrování nabízí KryptoStorage také nevratné odstraňování dat z jakýchkoli paměťových médií, čímž se zamezí možnému úniku informací, pokud dojde ke ztrátě paměťového zařízení, nebo po jeho vyřazení do odpadu. Používá se k tomu metoda několikerého přepsání odstraněných souborů náhodným sledem symbolů, díky čemuž je následná obnova dat pomocí příslušných softwarových nástrojů zcela nemožná a obnova pomocí speciálně vyvinutých zařízení pro obnovu dat je extrémně složitá.

Našli jste v článku chybu?