Nejrozšířenější počítačovou hrozbou současnosti v České republice je škodlivý kód Danger, který se šíří prostřednictvím příloh e-mailů. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky bezpečnostní společnosti Eset za měsíc říjen.
Danger se drží v čele internetových hrozeb po většinu letošního roku, jeho podíl na detekovaných hrozbách ale začal klesat. V říjnu představoval zhruba třetinu detekcí malware (konkrétně 35,02 procenta), což je o 12 procentních bodů méně než v září.
„Rozhodně se nedá říci, že by nebezpečí JS/Danger.ScriptAttachment polevovalo. Nadále zůstává s velkým náskokem největší hrozbou. Do napadeného zařízení dokáže stáhnout další škodlivé kódy, což z něj činí ještě zákeřnějšího nepřítele,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu.
Na podobném principu pracuje i další downloader Nemucod, který byl v říjnu druhou nejčastěji zaznamenanou internetovou hrozbou. I jeho podíl ale oproti září viditelně klesl, a to o devět procentních bodů na hodnotu 12,32 procenta.
Třetí příčku v seznamu deseti nejčastěji odhalených nebezpečných kódů v říjnu zaujal trojský kůň PDF/Fraud. „Záměrem tvůrců je prostřednictvím tohoto malware přesvědčit uživatele, aby vyplnil a odeslal svoje citlivé osobní údaje,“ popisuje Dvořák. PDF/Fraud podle něj v říjnu představoval téměř pět procent všech zjištěných hrozeb na českém internetu.
Top 10 hrozeb v České republice za říjen 2016:
1. JS/Danger.ScriptAttachment (35,02 %)
2. JS/TrojanDownloader.Nemucod (12,32 %)
3. PDF/Fraud (4,99 %)
4. Java/Adwind (3,58 %)
5. JS/TrojanDownloader.FakejQuery (3,03%)
6. DOC/Fraud (2,86 %)
7. JS/Kryptik.RE (1,95 %)
8. VBA/TrojanDownloader.Agent.BUX (1,54 %)
9. PowerShell/TrojanDownloader.Agent.Q (1,46 %)
10. JS/ProxyChanger (1,31 %)
Zdroj: Eset, listopad 2016