Hlavní navigace

Li-Ion baterie jsou stále nejčastěji používané, modernější Li-Pol brzdí jejich vysoká cena

28. 10. 2010

Sdílet

Masivnějšímu rozšíření moderních Li-Pol baterií brání jejich vysoká cena. Hodnota akumulátoru totiž tvoří až pětinu ceny notebooku či mobilu.

Do elektrických přístrojů jsou tradičně používány tři druhy akumulátorů, a to Li-Ion, Li-Pol a Ni-MH. Využití nejstaršího typu niklmetalhydridových baterií za posledních pět let pokleslo o 54 %. Podle průzkumu obchodu BatteryShop.cz jsou letos Ni-MH akumulátory instalovány pouze do 5 % přístrojů, nejčastěji pak do aku nářadí. V tuzemsku v současné době dominuje využití lithium-ionových baterií, které mají oproti starším typům delší životnost i vyšší kapacitu. Navíc nejsou ohroženy paměťovým efektem, je tedy možné akumulátor dobíjet i před úplným vybitím.

Nejnovějším typem baterií jsou lithium-polymerové akumulátory, které mají oproti ostatním druhům vylepšenou technologii jádra. Díky tomu jsou při stejné kapacitě baterie výrazně lehčí a tenčí. Kvůli vysoké ceně jsou však Li-Pol akumulátory využívány pouze pro hi-tech elektroniku. Do standardních modelů notebooků, mobilních telefonů či fotoaparátů nejsou využívány, protože by výrazně navyšovaly jejich cenu, čímž by se snížila jejich dostupnost. Hodnota baterie představuje 5 až 20 % z ceny přístroje podle typu.

V současnosti používané typy baterií vytlačily z trhu původní olověné a niklkadmiové akumulátory, jejichž výroba byla omezena kvůli negativnímu dopadu na životní prostředí. „Dopady baterií a akumulátorů na životní prostředí jsou přirozeně zásadní, především u baterií s obsahem těžkých kovů rtuti, kadmia a olova. Od loňska jsou baterie a akumulátory na trhu důsledněji monitorovány, v příštím roce tak bude mít ministerstvo statistický přehled jejich distribuce,“ uvedla Jarmila Krebsová z Ministerstva životního prostředí s tím, že regulaci akumulátorů a baterií upravuje novela zákona o odpadech č. 297/2009 platná od září 2009.

Našli jste v článku chybu?