McAfee: Hlavním původcem nevyžádané pošty je USA

22. 12. 2009

Sdílet

Americký zákon CAN-SPAM, který mj. zakazuje používat nepravdivé údaje v hlavičce e-mailu a přikazuje vždy uvést jednoznačnou identifikaci odesilatele (ať už jde o firmu nebo soukromou osobu), byl přijat již v roce 2003. Vyvstává tak otázka, jak je možné účinně bojovat proti internetové kriminalitě v mezinárodním měřítku, když se to nedaří ani v rámci jediné země.

Odstavení serverů společnosti McColo právě před rokem mělo pouze dočasný efekt a množství spamu meziročně opět vzrostlo. Spammeři nyní těží z výhod levného hostingu a možnosti anonymních registrací domén.

Jejich metody jsou podle analytiků firmy McAfee stále propracovanější, dokáží například rychle měnit používané IP adresy, jakmile se ty aktuálně používané dostanou na blacklisty. Řízení botnetů je nyní také decentralizovanější, což znamená, že jednotlivá akce už útočníky nepoškodí zdaleka tolik jako před rokem.

Na vzestupu je také spam v síti Twitter. Podvodníci se pokoušejí nabídkou peněz přesvědčit uživatele, aby si zde zakládali účty a rozesílali nevyžádané zprávy. Malware i spam je před Vánoci často zaměřen na nabídku padělků značkového nebo luxusního zboží, přičemž zločinci se snaží uživatele přimět kliknout v e-mailu na odkaz vedoucí na podvodný web. Přetrvávajícím tématem spamu také zůstává ekonomická recese.

Našli jste v článku chybu?