Modré světlo z elektroniky může zvýšit riziko slepoty

12. 8. 2018

Sdílet

Poškození těchto světlocitlivých buněk může vést k makulární degeneraci, což je neléčitelný stav, jehož důsledkem je rozmazané či zcela chybějící vidění ve středu zorného pole, tzv. „slepá místa.“ Makulární degenerace související s věkem je hlavní příčinou slepoty ve Spojených státech, ohrožující 11 milionů Američanů.

Problém se zhoršuje ve chvíli, kdy potmě používáte zařízení vyzařující světlo. Bylo zaznamenáno dost případů, kdy lidé dočasně oslepli poté, co ve ztemnělé ložnici zírali do svých smartphonů.

Badatelé se zaměřili na formu vitamínu A nazvanou retinal, kterou využívají buňky fotoreceptorů konvertující světlo do signálů, jež jsou dále posílány do mozku.

„Pokud na retinal svítíte modrým světlem, zabíjí tento retinal buňky fotoreceptorů, protože molekula vysílající signál na membráně se rozpustí,“ řekl badatel Kasun Ratnayake. „Buňky fotoreceptorů v oku se neregenerují. Když odumřou, odumřou nadobro.“

Retinal absorbující modré světlo přetvoří kyslík na toxickou molekulu, která ničí buňky fotoreceptorů. Experti vložili molekuly retinalu do jiných typů buněk včetně buněk rakovinných a buněk srdce, a zjistili, že tyto molekuly po vystavení modrému světlu odumřely. Samotné modré světlo však na buňky žádný vliv nemělo; ani retinal, který nebyl vystaven modrému světlu.

„Toxicita generovaná retinalem po vystavení modrému světlu je univerzální. Dokáže zabít jakýkoliv typ buňky,“ řekl hlavní autor a asistent profesora na katedře chemie a biochemie toledské univerzity, Dr. Ajith Karunarathne.

Badatelé objevili molekulu zvanou alfa-tokoferol, která dokáže zabránit odumírání buněk, ale tento přírodní antioxidant nedokáže ochránit starší uživatele, kteří jsou k makulární degeneraci náchylnější.

Chcete-li chránit svoje oči, doporučuje doktor Karunarathne, abyste používali sluneční nebo jiné brýle filtrující škodlivé UV záření a modré světlo, používali na svých telefonech a monitorech filtry modrého světla a vyhýbali se používání elektronických zařízení s displeji ve tmě.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?