Na české organizace míří nadprůměrný počet útoků

25. 5. 2020

Sdílet

Zajímavé přitom je, že více než pětina (22 procent) těchto útoků pochází přímo z České republiky, což je druhý největší podíl po Spojených státech (33 procent) a před Irskem (8 procent). Na jednu českou organizaci je přitom týdně podniknuto průměrně 530 kyberútoků, přičemž celosvětový průměr je 491 kybernetických útoků na jednu firmu.

V drtivé většině (92 procent případů) probíhají pokusy o „propašování“ škodlivých souborů do systémů a sítí organizací prostřednictvím webových stránek, zbývajících 8 procent pak připadá na e-maily. Zajímavé je, že globálně je tento podíl zcela posunutý, a to 36:64.

Škodlivé soubory distribuované prostřednictvím e-mailů mají většinou koncovku .exe, následuje .xlsx a .rtf. U škodlivých souborů distribuovaných přes web pak drtivá většina nese koncovku .pdf (97,8 %).

„Od poloviny března jsme pozorovali výrazný nárůst útoků botnetů. Do té doby ovlivňovali zhruba 5 % českých společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad až na téměř 15 %, nyní následuje pozvolný pád. Naopak lehce začaly růst útoky kryptominerů a bankovních malwarů, které do té doby měly spíše klesající tendenci. Se vzestupem botnetů zároveň došlo i k nárůstu útoků škodlivých kódů, jejichž cílem je krást informace a data z českých společností. Křivka sice nebyla tak strmá jako u botnetů, ale zato se růst ještě nezastavil a dopad na české společnosti je nyní dvojnásobný v porovnání s celosvětovým průměrem,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zdroj: TZ Check Point

 

Našli jste v článku chybu?