Napadené počítače stále častěji slouží k rozesílání spamu

13. 5. 2009

Sdílet

Ve střední Evropě v dubnu dominoval trojský kůň napojený na botnet

 

Kromě útoků vedených za účelem získání citlivých dat se tvůrci infiltrací stále častěji zaměřují na šíření škodlivých kódů, díky nimž po napadení počítače vytvoří na dálku ovládanou velkou síť infikovaných počítačů (tzv. botnetů). Tyto sítě jsou následně využívány k rozesílání nevyžádané pošty (spamu).

 

ESET

 

Na druhém místě za Confickerem se v dubnu umístil INF/Autorun - tak ESET označuje směs hrozeb (nejčastěji trojských koní) šířících se přes vyměnitelná média. Vysoký podíl mezi počítačovými infiltracemi měl v dubnu také Win32/PSW.OnLineGames (7,01%) snažící se odcizit hlavně přístupové údaje k účtům hráčů populárních online počítačových her. První pětku infiltrací uzavírá Win32/Agent a rodina trojských koní Win32/TrojanDownloader, která často slouží útočníkům k rozesílání spamu.

Do této rodiny patří široká paleta infiltrací s převahou Win32/TrojanDownloader.Wigon a Win32/TrojanDownloader.Swizzor. Všeobecně jsou tyto hrozby spojené se stahováním a instalováním infikovaných komponent na počítač uživatele.


Nejčastější hrozby v Evropě


Střední Evropa byla v dubnu pod palbou jednoho z členů rodiny Win32/TrojanDownloader. Varianta trojského koně Win32/TrojanDownloader.Wigon byla top hrozbou na Slovensku (5,58%), v České republice (8,51%) a v Maďarsku (6,14%). Dlouhodobě se v ČR šíří velké množství nevyžádané pošty (adware), která zahlcuje a zpomaluje počítače uživatelů.


Uživatele v severní Evropě nejčastěji ohrožoval media trojan WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen. Ve Švédsku dosáhla tato hrozba podíl 3,68%, v Dánsku 6,79% a v Norsku 8,82%. Východní Evropa dosáhla největší podíl červa Conficker. Zatímco ve Finsku představoval podíl nebezpečného červa 8,80%, v Bulharsku 9,59%, v Rumunsku 10,24%, v Rusku to bylo 18,47%, a na Ukrajině dokonce 24,63%.

Našli jste v článku chybu?