Podle studie týmu Norton jsou roční náklady spojené s počítačovou kriminalitou 114 miliard dolarů. Navíc hodnota času, který ztratily oběti kyberzločinu, je 274 miliard dolarů. V uplynulém roce se obětí kyberzločinu stalo 431 milionu dospělých a celkové roční náklady spojené s kyberzločinem jsou 388 miliard dolarů (zahrnuje finanční ztráty i ztrátu času), což je podstatně více, než je částka spojená s černým trhem s marihuanou, kokainem a heroinem (288 miliard dolarů).
Norton Cybercrime Report ukazuje, že 10 % dospělých s přístupem k internetu z telefonu mělo někdy zkušenost s kyberzločinem právě skrz mobilní telefon. Zpráva Symantec Internet Security Threat Report číslo 16 upozornila na nárůst mobilních zranitelností o 42 % v roce 2010 oproti roku 2009. To jen potvrzuje zvýšený zájem počítačových zločinců o mobilní zařízení. Počet nových mobilních zranitelností operačních systémů vzrostl ze 115 v roce 2009 na 163 v roce 2010. Kromě hrozeb pro mobilní zařízení se zvyšuje i počet hrozeb pro sociální sítě a nedostatečná ochrana může být jednou z hlavních příčin nárůstu obětí počítačové kriminality.
Studie jako nejčastější oběť popisuje muže ve věku 18 až 31 let s přístupem k internetu z mobilního telefonu. V této kategorii se 4 z 5 (80 %) mužů stalo obětí kyberzločinu. Nejčastější druh počítačové kriminality jsou počítačové viry a škodlivé kódy, se kterými má zkušenost 54 % respondentů. Následují podvody (11 %) a phishingové zprávy (10 %). Podle zprávy Symantec Internet Security Threat Report číslo 16 identifikoval Symantec v roce 2010 více než 286 milionů unikátních variant škodlivého kódu, což je nárůst o 19 % ve srovnání s 240 miliony v roce 2009.
Rozpor mezi povědomím o hrozbách a bezpečným jednáním ilustruje i fakt, že zatímco 74 % respondentů tvrdí, že si uvědomuje nebezpečí počítačové kriminality, mnoho z nich nepřijalo nezbytná opatření. 41 % dospělých uvedlo, že nemá aktuální bezpečnostní software pro ochranu osobních údajů na internetu. Navíc pouze méně než polovina (47 %) pravidelně kontroluje výpisy z kreditních karet, jestli nedošlo k nějakému podvodu, a 61 % nepoužívá komplexní hesla nebo je nemění pravidelně. Mezi uživateli s přístupem k internetu prostřednictvím mobilního telefonu má pouze 16 % nainstalovaný aktuální bezpečnostní software pro mobilní zařízení.
Celá zpráva Norton Cybercrime Report je k dispozici na stránce: http://norton.com/cybercrimereport.
Úvodní foto: © pzAxe - Fotolia.com