Problémem se jako první zabývala bezpečnostní firma Kryptowire, jejíž výsledky publikoval list New York Times. Zadní vrátka se prý ve smartphonech nacházejí záměrně, a nikoliv kvůli bezpečnostní chybě, ačkoliv v této chvíli není jasné, zda jsou data sbírána za účelem reklamy nebo jde o skutečnou snahu čínské vlády o sledování.
Software vyvinula čínská společnost jménem Shanghai Adups Technology Company, která tvrdí, že její produkt běží na 700 milionech převážně low-endových zařízení s Androidem. K jejím zákazníkům patří čínští giganti typu ZTE nebo Huawei. Americký výrobce zařízení s Androidem, firma BLU Products, potvrdila, že problém se týká i 120 tisíců jejích telefonů, nicméně podniká kroky k tomu, aby závadný software odstranila.
Experti z Kryptowire poznamenali, že se softwaru dařilo obcházet mobilní antivirovou ochranu, protože je součástí zařízení již z výroby a není proto považován za malware. Bezpečnostní odborník ze společnosti se problémem začal zabývat poté, co si kvůli cestě do zahraničí koupil levný telefon BLU R1 HD a v průběhu jeho nastavování si všiml „nezvyklé síťové aktivity.“
Software byl údajně napsán a používán za účelem asistence se zákaznickou podporou nejmenovaného klienta firmy Adups. Představitel čínské softwarové společnosti charakterizoval integraci těchto zadních vrátek do jiných telefonů jako „chybu“ a popřel jakékoliv zapojení vlády.
Pokud jde o Google, ten již Adups požádal, aby odstranil sledovací software ze všech telefonů, na kterých běží služby typu Google Play. Adups nicméně nezveřejnil seznam telefonů, na nichž software běží, takže není jasné, jakým způsobem mohou uživatelé zjistit, že je právě jejich zařízení zranitelné.
Zdroj: Techspot.com