Nerozhodujete se správně? Možná za to může nedostatečná podpora rozhodovacích procesů

9. 3. 2012

Sdílet

Tvrdí to průzkum IDC Manufacturing Insights, který byl proveden mezi 378 výrobními podniky z automobilového průmyslu, strojírenství, high-tech elektroniky a leteckého průmyslu.

Studie, která byla sponzorovaná společností Infor, zdůrazňuje, že k dosažení růstu výrobci potřebují analyzovat všechny dostupné informace, aby maximalizovali transparentnost a hodnotu informací a vyhodnotili dopady na podnikání.

Avšak neadekvátní podpora ze strany informačních systémů, nízká kvalita dat a nedostatečná integrace s partnerskými systémy jsou hlavními překážkami ke zlepšení rozhodovacích procesů.

Studie dále zdůrazňuje, že podle 60 % respondentů současné podnikové procesy a IT systémy limitují zlepšení rozhodování, které je nezbytné k dosažení provozní dokonalosti. Navíc postrádají spolupráci ve stylu sociálních sítí v rámci existujících ERP systémů, což eliminuje snahy vedoucí k vytvoření funkční podpory rozhodování.

Nejvýše na seznamu přání výrobních podniků stojí rychlejší podnikové procesy, informace a v reálném čase a spolupráce – jakožto klíčové faktory k dosažení efektivnějších pracovních procesů a kvalitnějšího rozhodování.

 

Závěry podle IDC:

  • Podle studie IDC se bariéry lepšího rozhodování liší podle jednotlivých odvětví; zatímco letecké a strojírenské podniky trápí roztříštěnost dat umístěných v různých systémech (67 % letecké a 68 % strojírenské), automobilové společnosti poukazují na nedostatečnou integraci partnerských systémů (77 %), a sektor high-tech a elektrotechniky doplácí na chybějící či nepřesná data.
  • Jako klíčové faktory lepší podpory rozhodování jsou napříč všemi odvětvími a regiony nejčastěji citovány rychlejší podnikové procesy (85 %), přístup k informacím v reálném čase (60 %) a lepší spolupráce (60 %).
  • Spolupráce a komunikace na úrovni sociálních sítí jsou stále častějším předmětem diskuse v rámci výrobních společností. I když tento požadavek není zatím dominantní (pouze 4 % firem jej jmenovalo na prvním místě), celkově byl mezi všemi požadavky jmenován jako druhé největší omezení existujících ERP systémů, což předznamenává důležitost sociálních ERP prostředí pro zvýšení podnikové produktivity. 35 % respondentů také prohlásilo, že mobilita a sociální sítě do budoucnosti kompletně transformují způsob práce.
  • V příštích třech letech bude pro výrobní organizace kritická rychlost. Rychlejší reakce na změny je vyžadována zejména v leteckém průmyslu (71 %) a high-tech a elektrotechnickém průmyslu (78 %), stejně jako zefektivnění procesů vedoucích k provozní dokonalosti (72 % všech výrobců). Ke krátko- a dlouhodobým ERP potřebám dále patří detailnější přehled (58 %) a lepší úroveň spolupráce (42 %).
Našli jste v článku chybu?