I letos, jak už se stalo tradicí, se hudební fanoušci mohli zúčastnit řady hudebních festivalů. Především prázdninové měsíce červenec a srpen bývají doslova nabyté příležitostmi, jak ukojit hudební choutky. Není proto divu, tento rok Českou republiku navštívily i hvězdy takového formátu jako Cranberries, Morcheeba, Iggy Pop nebo slovenský hiphoper Rytmus. Při koncertě balkánského filmaře Emira Kusturicy, který probíhal na pontoně na hladině Vltavy, pak tisíce lidí celý večer obléhaly okolí Národního divadla. A souhrnná čísla za 15 největších českých festivalů jsou ještě výmluvnější – 200 000 návštěvníků.
Kromě vydatné porce kvalitní hudby ovšem mají tyto akce společné i to, že nejsou zcela šetrné k životnímu prostředí. Výfukové zplodiny přijíždějících aut nebo tuny odpadků jsou jev, který k nim nerozlučně patří. Naštěstí existují i výjimky. Jednou z nich je například Open Air Festival, který je údajně nejzelenějším festivalem v České republice. S myšlenkou a realizací festivalu, který by byl šetrný k životnímu prostředí a učil lidi bavit se při zachování šetrnosti k přírodě, přišel jeho generální partner, společnost O2.
Návštěvníci se tak zde mohou, kromě vydatné porce dobré muziky, podílet na třídění odpadu, nebo se dozvědět více o jeho následném zpracování. Málokoho totiž napadne, že použité tetrapakové obaly se dají znovu využít při stavbách budov, nebo že biologický odpad lze využít k výrobě energie. A to není zdaleka vše, ti z návštěvníků, kteří se na festival dostaví pěšky, na kole, pravidelnou ekobus linkou nebo přijedou v autě s plně využitou kapacitou, získávají malou pozornost. Všichni také mají možnost zúčastnit se soutěže o eko ceny, jako jsou například solárně nabíjený mobil či vodou poháněné hodiny.