Obsah Wikipedie je nyní snadněji dostupnější k dalšímu využití
Celosvětová komunita přispěvatelů Wikipedie a dalších projektů v hlasování velkou většinou přijala návrh na přijetí licence Creative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci 3.0 (zkráceně CC-BY-SA 3.0) jako jedné z hlavních licencí projektů. Tato licence poskytuje uživatelům projektů řadu výhod umožňujících ještě snadnější užívání obsahu, ať jde o jeho šíření nebo upravování.
Hlavní licencí Wikipedie byla od založení GNU Free Documentation License (GFDL), vzniklá původně pro manuály počítačových programů, přičemž se v průběhu existence Wikipedie postupně ukázalo, že pro encyklopedický projekt není zcela vhodná. Pro podobný otevřený obsah se nyní častěji používají jiné licence v čele s licencemi Creative Commons.
Pro úpravu licenční politiky, kterou navrhlo a doporučilo vedení nadace Wikimedia Foundation, se vyslovilo podle výsledků hlasování téměř 76 procent přispěvatelů projektů, proti bylo 10,5 procenta přispěvatelů.
Obsah Wikipedie a jejích sesterských projektů je dostupný pod svobodnými licencemi. Jak GFDL, tak licence Creative Commons umožňují šířit i upravovat obsah projektů zdarma, pouze s povinností splnit základní licenční podmínky. U CC-BY-SA jde především o uvedení jmen autorů a zachování licence, takže i odvozené dílo musí být uvolněno pod stejnou svobodnou licencí. Zároveň je třeba uvést informaci o licenci, nejlépe odkazem na její oficiální stránky, a o původu díla.
Creative Commons nabízí českým uživatelům Wikipedie od nedávna oproti GFDL také jednu výhodu navíc. Zásluhou Creative Commons Česká republika proběhla lokalizace této licence pro české podmínky, a tak je autorům i uživatelům děl k dispozici v češtině a ve znění, které respektuje specifika českého autorského práva. Na přípravě lokalizace spolupracovalo aktivně i sdružení Wikimedia Česká republika.
Jak pracovat s materiálem uvolněným pod licencí CC-BY-SA 3.0
Libovolný článek Wikipedie nebo jeho část tak může být kýmkoli šířen, distribuován nebo jinak sdělován veřejnosti, přičemž je možné ho i různým způsobem upravovat. Povinností při tom je uvést údaje o autorovi a díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence, a vzniklé dílo šířit pod stejnou nebo slučitelnou svobodnou licencí. Podmínkou je také vhodným způsobem informovat o licence. Licencí nejsou dotčena další práva (např. osobnostní).
Při internetovém převzetí článku, který je uvolněný pod licencí Creative Commons, vypadá vzorové upozornění takto: Tento článek je licencován za podmínek licence Creative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci 3.0. Jeho text byl převzat z článku „Wikipedie“ na Wikipedii.
Při takovém šíření, kde není možné použít hypertextové odkazy, je potřeba též vypsat podmínky licence a seznam autorů, který na Wikipedii najdete pod odkazem historie.