Ohlédnutí za konferencí ISSS 2010 – registry, aktuální problémy i politické diskuse

15. 4. 2010

Sdílet

Letošní ročník konference se konal pod přímou záštitou premiéra ČR Jana Fischera, ministra vnitra Martina Peciny a Asociace krajů ČR, konferenci Visegrádské čtyřky jako obvykle zaštítil předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Svoji podporu poskytla odborná ministerstva (včetně osobní záštity ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky a ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové) i řada centrálních úřadů, organizací, sdružení a dalších subjektů.

Mezi hosty se objevila řada ministrů vlády ČR, představitelé asociací i svazů, poslanci Evropského parlamentu, zástupci Evropské komise i další významní zahraniční hosté. I v letošním roce se na ISSS prezentovala řada regionů či města, jako například Kraj Vysočina, hlavní město Praha, hostitelské město Hradec Králové i několik dalších tuzemských i zahraničních municipalit.

Součástí ISSS 2010 byly jako obvykle mezinárodní konference LORIS (Local and Regional Information Society), která se v posledních létech zaměřuje na twinningovou spolupráci evropských měst a regionů, a V4DIS (Visegrad Four for Developing Information Society), jež se tradičně věnovala především výměně zkušeností a spolupráci zemí Visegrádu v oblasti informatizace veřejné správy.

isssLetošní ročník ISSS se jako obvykle věnoval širokému spektru témat souvisejících s aktuálním stavem rozvoje e-governmentu v ČR a okolních zemích - nechyběly otázky spojené s budováním systému základních registrů, zkušenosti z provozu datových schránek, stejně jako problematika konverze dokumentů, digitalizace a archivace dokumentů, informace o projektu Czech POINT, geoinformační politika státu, mapové služby, bezpečnost v oblasti ICT, komunikační infrastruktura, informační systémy obcí, měst a krajů či možnosti financování projektů (nejen) z prostředků EU. Součástí programu byly i specializované odborné bloky věnované eHealth, eTurismu nebo digitalizaci televizního vysílání.

Pravidelnou součástí programu zůstalo i vyhlášení výsledků oblíbených soutěží, jako jsou Zlatý erb, Eurocrest, Biblioweb či JuniorErb, a předání prestižních ocenění Český zavináč nebo Ceny ministra vnitra ČR za přínos v oblasti ICT ve veřejné správě.

Český zavináč 2010 získal kraj Vysočina. Vítězi Zlatého Erbu se staly v kategorii Nejlepší webová stránka města Hranice, v kategorii Nejlepší webová stránka obce Petrovice (Jihomoravský kraj, okres Blansko), a v kategorii Nejlepší elektronická služba Praha: Veřejné zakázky pod lupou. Zvláštní cenu ministra vnitra Martina Peciny za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky získaly v kategorii obce Okříšky (Vysočina, okres Třebíč), a v kategorii města Slaný. Zvláštní cena ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách získaly v kategorii města a obce Český Krumlov: Turista, a v kategorii regiony Boskovice: Kam na Boskovicku?. Cenu veřejnosti udělovanou Asociací krajů ČR získala obec Štichov (Plzeňský kraj, okres Domažlice).

V soutěži Biblioweb zvítězily Městská knihovna Litvínov (v obcích nad 25 tisíc obyvatel), Městská knihovna v České Třebové (od 5 tisíc obyvatel do 25 tisíc obyvatel) a Městská knihovna Jevíčko (v obcích do 5 tisíc obyvatel). Metodické centrum informatiky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR vyhodnotilo jako nejlepší webové stránky Městská knihovny Litvínov a cenu veřejnosti získala Městská knihovna a infocentrum Smržovka. V soutěži Eurocrest se mezi oceněnými umístily Moravské Budějovice, slovenský Trenčín a polský Gdaňsk. Z českých účastníků soutěže JuniorErb se mezi oceněnými projekty objevili Petr Socha (16 let) (www.liberec-city.cz) a David Alexa (18 let) (www.gmct.cz). Zvláštní cenu ministra vnitra Martina Peciny za přínos rozvoji informační společnosti získala společnost OSS Aliance.

Kompletní informace o konferenci a přehled výsledků soutěží najdete na www.isss.cz.

Našli jste v článku chybu?