Optici varují před dlouhodobým sledováním 3D obrazu

27. 2. 2011

Sdílet

Jedním z témat již 17. ročníku veletrhu Opta, který letos navštívilo přes 5 000 lidí, bylo i riziko sledování 3D filmů.  „Máte doma 3D televizi? Pokud ne, tak vám gratuluji, protože to je krok úplně špatným směrem,“ uvedl na tiskové konferenci viceprezident Společenstva českých optiků a optometristů Ivan Vymyslický. Trojdimenzionální obraz sice představuje lákavou vidinu, jeho dlouhodobé sledování však dle slov Vymyslického při současné úrovni technologie nelze doporučit.

„Film je vždy nafilmován pod určitou vzdáleností mezi středy zornic, která je u každého jiná. Sledování filmu proto nutí diváka šilhat dovnitř nebo ven, což může vést ke spoustě různých potíží,“ varuje. K těm nejčastějším patří únava očí, bolest hlavy či malátnost. Za jednu z nejčastěji uváděných překážek bránící masovému rozmachu 3D obrazu je považována nutnost mít nasazené speciální brýle. Ty dle slov optiků není možné individuálně přizpůsobit, takže divákům zkrátka nesedí.

V současnosti používaný princip fungování 3D televizorů s rychlým střídáním obrazů pro levé a pravé oko je obzvlášť namáhavý pro lidi s neurologickými problémy, epileptiky apod. Dlouhodobé sledování 3D obrazu navíc negativně ovlivňuje odhad vzdálenosti. Největší nebezpečí přitom při pravidelném sledování 3D filmů hrozí malým dětem, jejichž zrak ještě není zcela vyvinut.

Před sledováním 3D obrazu již v minulosti varovala například společnost Sony a rozšířila podmínky užití svých zařízení o bod, který má uživatele před nežádoucími účinky varovat.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality