Tato zpráva je pro mnohé komentátory překvapením, neboť jako možné kandidáty na převzetí Sunu spíše odhadovaly firmy Cisco, Fujistu Siemens nebo Hewlett-Packard. Nicméně krok Oraclu hodnotí jako logický.
Společnost Oracle by měla za akcie Sunu zaplatit celkově 7,4 miliardy dolaru, což odpovídá ceně 9,5 dolaru za akcii (IBM nabízelo částku mezi 9 a 10 dolary za akcii). Pokud bude obchod uskutečněn - podle všeho situace vypadá, že obě společnosti již dospěly k závěrečnému rozhodnutí a byla podepsána společná dohoda - bude se jednat po akvizici PeopleSoftu v roce 2005 za 10,3 miliardy a po loňském převzetí společnosti BEA Systems za 8,5 miliady dolarů o třetí největší akvizici v historii Oraclu. Paradoxem je, že Sun v té samé době, kdy Oracle přebíral BEA Systems před rokem kupoval za 1 miliardu MySQL, přičemž šlo o jeho poslední velkou akvizici. Nyní tedy MySQL také připadne Oraclu.
V reakci na tuto zprávu akcie společnosti Sun Microsystems, které po krachu jednání s IBM výrazně oslabily, opět rostou. Podle Larryho Elissona bude tato dohoda znamenat výraznou změnu na IT trhu, neboť Oracle bude moci nabídnout kompletní databázovou infrastrukturu od serverů a operačního systému až po konkrétní databázový produkt. Tento krok by také měl zvýšit provozní zisk Oraclu o 1,5 miliardy dolarů za rok od spojení obou společností.
Tato zpráva je příznivá nejen pro akcionáře Sunu, ale také pro operační systém Solaris, nad nímž se v souvislosti s převzetím IBM stahovaly mraky. Např. CEO Intelu, Paul Otellini, vyjádřil své obavy nad osudem Solarisu, do něhož jeho společnost mnoho investovala. Nyní se naopak otevírá cesta k jeho dalšímu rozvoji. Co se týká IBM, pro něj již tento krok podle analytiků příliš příznivý není, neboť Oracle patří mezi jeho hlavní konkurenty a touto akvizicí pravděpodobně ještě posílí svoji pozici na trhu.