Podle BSA v ČR klesá míra softwarového pirátství

16. 5. 2012

Sdílet

Organizace Business Software Alliance, jež mimo jiné bojuje za potlačení užívání nelegálního softwaru, zveřejnila výsledky výroční studie pirátství. Míra pirátství v ČR údajně klesá především kvůli rostoucímu tlaku ze strany protipirátských organizací a výrobců softwaru. Na situaci má dle BSA jistě vliv také úspěšné policejní vymáhání práva, pravidelné protipirátské kampaně a úspěšné prodejní modely softwarových firem.

„V Česku se v roce 2010 užívalo nelegálně 35 procent softwaru.  To znamená, že téměř každý třetí software je instalován pirátsky. Komerční hodnota v Česku užívaného pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun,“ shrnul výsledky studie tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Ze studie dále vyplývá, že má Česká republika nejnižší míru pirátství ve srovnání s ostatními postkomunistickými státy. Zároveň patří mezi dvacítku zemí s nejnižší mírou pirátství na světě. „Česko se umístilo na třinácté příčce. Vedeme si dokonce lépe než mnoho západoevropských států, například Francie (37 %), Itálie (47 %) nebo Španělsko (44 %),“ uvedl Hlaváč.

Z hlediska Evropské unie se údajně k softwarovému pirátství přiznává až 48 % uživatelů. „Občasné užívání kradeného softwaru připouští 12 procent a málokdy si nelegální kopie pořizuje 26 procent uživatelů. Nicméně 7 procent se přiznalo, že užívá pirátský software velmi často a 3 procenta dokonce neustále.“ Studie odhalila, že softwarovými piráty v Evropské unii jsou zejména muži (64 %) ve věku 25–34 let (36 %).

Studii v celém znění si můžete prohlédnout zde.

 

Zdroj: BSA.org

Našli jste v článku chybu?