Pozor na falešné aplikace pro video hovory!

15. 4. 2020

Sdílet

Spoustu lidí v karanténě či jen tak preventivně poslali jejich zaměstnavatelé pracovat domů, což si ovšem vyžaduje komunikaci na dálku a pracovní schůzky realizované formou videokonferencí. Toho samozřejmě zneužívají kyberzločinci, jak dokládají i experti z bezpečnostní firmy Kaspersky, kteří se ve své nové studii zaměřili právě na kybernetické hrozby související s videokonferenčními aplikacemi.

Tito experti ve své analýze objevili zhruba 1 300 souborů s velice podobnými a zaměnitelnými názvy s oficiálně dostupnými a oblíbenými aplikacemi Zoom, Webex nebo Slack, jež umožňují on-line schůzky přes video. Jenže přejmenovanými soubory se šíří malware. Právě v rámci zmíněných 1 300 souborů bylo nalezeno 200 různých typů hrozeb, z nichž nejrozšířenější byly rodiny adware DeadPly a DownloadSponsor. Jejich součástí jsou instalátory zobrazující reklamu, případně stahující další adwarové moduly.

K dalším detekovaným hrozbám patří i škodlivý kód s označením Exploit.Win32.CVE-2010-2568, který je sice vcelku starý, ale stále účinný v tom, že do napadeného zařízení dokáže stahovat další malware. Kromě výše zmíněných aplikací je pak oblíbeným cílem hackerů také Skype, patřící nyní pod Microsoft, což je aplikace oblíbená nejen v podnicích, ale i mezi spotřebiteli.

Zdroj: TZ Kaspersky

 

Našli jste v článku chybu?