Hlavní navigace

Předseda Evropské komise podpořil koncept počítačové gramotnosti ECDL

9. 3. 2009

Sdílet

„Počítačová gramotnost má pro Evropany podstatný význam a je součástí základních dovedností jako například čtení nebo psaní,“ řekl při té příležitosti Barroso a zároveň vzkázal všem evropským občanům: „V této složité ekonomické situaci bude mnoho pracovníků potřebovat rekvalifikaci. Schopnosti pracovat s počítačem, které díky programu ECDL získají, jim pomohou nalézt nové možnosti lepšího života. Jsem hrdý na to, že Evropská komise mohla stát u zrodu programu ECDL.“

Testování počítačových znalostí a dovedností ECDL se provádí již od roku 1997. „Hlavní přínos celého konceptu ECDL spočívá v tom, že předkládá mezinárodně uznávanou, objektivní a standardizovanou metodu pro ověření počítačové gramotnosti pomocí praktických testů,“ říká Jiří Chábera, manažer ECDL pro ČR.

V České republice bylo již vydáno více než 41 tisíc indexů ECDL a vystaveno přes 30 tisíc Certifikátů ECDL a Osvědčení ECDL Start. „ECDL index je dokument, do kterého akreditované testovací středisko zaznamenává údaje o úspěšně složených testech z jednotlivých modulů,“ vysvětluje Chábera. Samotný Certifikát ECDL pak potvrzuje úplnou počítačovou gramotnost držitele, což zvyšuje jeho konkurenceschopnost jak na místním, tak na celoevropském pracovním trhu. V České republice je téměř 150 akreditovaných testovacích středisek, u kterých lze Certifikát ECDL získat. „Zaštítění programu významnými osobnostmi bezesporu přispívá nejen k jeho popularizaci mezi veřejností, ale také k tomu, že si lidé více uvědomují, že certifikací svých znalostí zvyšují svou cenu na trhu práce,“ dodal Jiří Chábera.

Za účelem řešení hospodářské situace vypracovala Evropská komise Plán evropské hospodářské obrody, jenž vyzývá k ‘moudrému investování’, které by dlouhodobě přineslo vyšší růst a udržitelnou prosperitu. Plán vyzývá členské státy k tomu, aby více investovaly do vzdělání a rekvalifikace, aby občany Evropy chránily před nejhorším v době hospodářské krize. Jako součást tohoto plánu navrhuje Evropská komise investici ve výši 1 miliardy eur, jež by přinesla Internet do zemědělských oblastí. Pokud však nedojde k doplnění této investice o školení v oboru informačních technologií, riskuje Evropa další rozšíření digitální propasti oddělující oblasti, v nichž podle zprávy Eurostatu z roku 2008 úroveň počítačové gramotnosti již zaostává za evropským průměrem. Tato zpráva mimo jiné poukázala na skutečnost, že v roce 2007 49 % občanů v řídce obydlených oblastech nikdy nepoužívalo Internet.

Damien O’Sullivan, generální ředitel ECDL Foundation, řekl, že jeho organizace je hrdá na to, že předsedovi Barrosovi předává 9 miliontý ECDL Index, aby byl zdůrazněn úspěch organizace dosažený v zavádění počítačové gramotnosti v Evropě. Přesto, pokud se týče 40 % Evropanů, jimž dosud chybí základní schopnosti potřebné k používání Internetu, musí být ještě mnohé učiněno. O’Sullivan podtrhl závazek ECDL Foundation podílet se na plnění cílů vytyčených Strategií i2010, neboť počítačová gramotnost představuje klíčový nástroj k vytvoření inkluzivní informační společnosti a ekonomiky založené na znalostech.

Koncept ECDL (v mimoevropských zemích označován jako ICDL) vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií. Bylo třeba definovat pojem počítačová gramotnost a stanovit objektivní minimum znalostí, které člověk potřebuje, aby mohl informační technologie, zejména výpočetní techniku a její programové vybavení, úspěšně a efektivně využívat.

Úspěšní absolventi ECDL testů získají doklad o dosažení mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci s počítačem – ECDL Certifikát, který je v rámci států Evropské unie doporučen a používán jako standard základní počítačové vzdělanosti. Tento certifikát deklaruje, že jeho držitel úspěšně absolvoval mezinárodní testy a aktivně zvládá základní praktické dovednosti pro všestrannou a efektivní práci s počítačem. Je určen pro běžné uživatele, u kterých se nepředpokládá předchozí hlubší vzdělání ani znalosti z oblasti počítačové techniky.

Našli jste v článku chybu?