Rypouši sloní s vysílačkami na hlavách mapující oceány; využití satelitů v boji proti komárům; systém založený na zprávách SMS bránící prodeji falešných léků v Ghaně; smartphony, které dokážou předpovědět, že vás postihne deprese; platební karty, které vědí, že vaše manželství spěje k rozvodu dva roky předtím, než k němu skutečně dojde; pilulky, které přenášejí informace lékařům přímo z vašeho těla.
To všechno a řada dalších příběhů přináší nejnovější projekt The Human Face of Big Data realizovaný za spolupráce veřejnosti, který vznikl z iniciativy Ricka Smolana, tvůrce řady Day in the Life (Den v životě).
Tento projekt, jehož hlavním sponzorem je EMC, jež se právě v oblasti big dat výrazně angažuje, vychází z předpokladu, že pokud vezmete data, která po celém světě shromažďují satelity a miliardy senzorů, štítků RFID a fotoaparátů a smartphonů vybavených technologií GPS, a provedete jejich vizualizaci v reálném čase, umožní to lidstvu zaregistrovat, změřit, pochopit a ovlivnit různé stránky jeho existence způsobem, o jakém se našim předkům ani nesnilo.
Tento mnohostranný projekt zahájí 25. září osmidenní akce s názvem Measure Our World (Změřme náš svět). Celý projekt je složen z řady prvků jako je vizuální záznam velkých objemů dat (Big Data) v akci, aplikace pro smartphony, zážitky z „řídicího střediska“, zapojení studentů v rámci iniciativy Big Data Detectives ve spolupráci s TEDYouth, ilustrovaná velkoformátová kniha Human Face of Big Data (Big Data z lidské stránky) a také například dokumentární pořad. Ten by měl být uveden v roce 2013 pod stejným názvem, jaký nese celý projekt.
Některé prvky projektu The Human Face of Big Data:
Vizuální záznam velkých objemů dat (Big Data) v akci
V březnu 2012 Rick Smolan a Jennifer Erwittová vyslali více než 100 fotografů, novinářů a publicistů do všech koutů světa, aby prozkoumali svět velkých objemů dat (Big Data) a zjistili, zda opravdu platí, jak tvrdí mnozí znalci v tomto oboru, že představuje dosud nevídaný nástroj, který lidstvu pomůže vyřešit ty největší problémy, s nimiž se potýká.
Aplikace pro smartphony
Od 25. září do 2. října budou moci lidé z celého světa „změřit náš svět“ pomocí aplikace The Human Face of Big Data, která je zdarma k dispozici v pěti jazycích pro systémy iOS a Android. Pomocí této aplikace budou provádět řadu činností s využitím senzorů ve svých telefonech a budou také moci odpovědět na otázky podněcující k zamyšlení a porovnat své odpovědi s ostatními lidmi z celého světa. Účastníci projektu budou moci zmapovat svou každodenní cestu, popsat objekty a rituály, které jim přinášejí štěstí, dozvědět se, jaké mimořádné věci by ostatní chtěli za svého života zažít, a odhalit skrytá tajemství svého světa. Budou také moci najít svého „datového dvojníka“.
Zážitky z „řídicího střediska“
Zástupci mediálních organizací obdrželi pozvání, aby 2. října navštívili „řídicí střediska“ v New Yorku, Londýně a Singapuru, kde budou analyzována, vizualizována a interpretována data shromážděná účastníky projektu. Odborníci a inovátoři v oblasti velkých objemů dat (Big Data) předvedou ukázky své práce v interaktivním semináři Big Data Lab. Tyto akce budou v průběhu dne moci sledovat lidé z celého světa v rámci živého webového vysílání.