Ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenali výzkumníci značný nárůst útoků pomocí ransomwaru na koncové uživatele. Meziroční vzestup o čtvrtinu byl přitom zaznamenaný po celém světě.
Napadl někdy vaše zařízení nějaký ransomware?
Kromě ransomwaru jsou globálně na vzestupu i finanční podvody využívající umělou inteligenci a dále krádeže kryptoměn. Podvody přitom nadále hrají dominantní roli v hrozbách pro koncové uživatele. Celkově počet útoků vzrostl meziročně o téměř polovinu.
Co se týče ataků vyděračského softwaru, vůbec největší nárůst byl pozorován v Indii (+379 %), následované Spojenými státy, Kanadou a Velkou Británií (počet útoků zde stoupl meziročně na dvojnásobek).
Znovu se tak podle Genu ukazuje, že ransomware není zdaleka jen problémem firem, ale představuje vážnou hrozbu i pro koncové uživatele.
Útočníci podle studie firmy Gen stále hledají nové techniky infikování uživatelských zařízení a skrývají ransomware zejména v pirátském obsahu.
Kromě toho využívají i sofistikované taktiky, jako je bezsouborový malware nebo dvojí vydírání, kdy kyberzločinci firmám nejenže zašifrují data, ale navíc i hrozí zveřejněním citlivých informací, pokud nezaplatí výkupné.
Níže jsou uvedeny ty nejrozšířenější kmeny ransomwaru na základě telemetrie. Procentuální hodnoty ukazují jejich celkový podíl výskytu.
· WannaCry (21 %)
· Cylance Ransomware (9 %)
· Enigma (8 %)
· STOP (6 %)
· LockBit (5 %)
· Mallox (či TargetCompany) (2 %)
Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí. Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.