Služby cloud computingu pro vědecké účely jako první nabízí SGI

13. 2. 2010

Sdílet

Až dosud byla podle SGI cloudová řešení primárně zaměřena na běh důležitých firemních aplikací typu CRM, ERP, emailové či jiné databázové programy. SGI proto uvedla na trh službu Cyclone, je určena pro uživatele z oblastí vědy a inženýringu. Novinka podporje v první fázi pět odborných sekcí - jedná se o dynamiku proudění kapalin, analýzy konečných prvků, počítačovou chemii a materiály, počítačovou biologii a ontologii.

Cyclone je dostupný ve dvou modelech: software jako služba (Software as a Service – SaaS) a infrastruktura jako služba (Infrastructure as a Service – IaaS). V modelu SaaS mohou uživatelé podle výrobce významně snížit čas potřebný k dosažení výsledků prostřednictvím přístupu a plného využití předdefinovaných a precertifikovaných odborných aplikací na zakázku.

V modelu IaaS si mohou zákazníci nainstalovat a provozovat jejich vlastní aplikace.

Jádrem služby je vybavení SGI, které se skládá z několika nejrychlejších superpočítačových hardwarových architektur včetně systémů řady Altix, Altix ICE a hybridních clusterů Altix XE, jež jsou založeny na procesorech Intel Xeon nebo Itanium.

Hybridní architektura nabízí buď grafické procesory NVIDIA Tesla, nebo grafické výpočetní akcelerátory AMD FireStream pro tzv. double precision operace v plovoucí desetinné čárce a Tilera akcelerátory pro operace s celymi čísly. systémy InfiniteStorage jsou dostupné pro ukládání dat i pro dlouhodobou archivaci.

Na softwarové úrovni systému nabízí Cyclone flexibilní výpočetní prostředí s výběrem operačního systému Novell SUSE nebo Red Hat Linux, které jsou dále výkonově optimalizované prostřednictvím přídavných ProPacků. Altair PBS Professional a SGI ISLE Cluster Manager potom zajišťují scheduling systému a jeho správu.

Prostřednictvím modelu SaaS poskytuje SGI přístup k aplikacím OpenFOAM, NUMECA, Acusolve, LS-Dyna, Gaussian, Gamess, NAMD, Gromacs, LAMMPS, BLAST, FASTA, HMMER, ClustalW a OntoStudio. SGI očekává, že po čase přibudou další.

Našli jste v článku chybu?