V rámci akce World IPv6 Launch vyhlášené Internetovým sdružením (Internet Society) spustily na svých webech tisíce společností podporu pro nadcházející internetový protokol IPv6. Stejně tak se připojili přední poskytovatelé internetového připojení a výrobci síťového hardwaru. World IPv6 Launch tak navazuje na loňskou událost The World IPv6 Day, kdy množství portálů na jeden den zpřístupnilo svůj obsah přes IPv6, nicméně po uplynutí 24 hodin bylo vše vráceno do původního stavu.
Jak se svět zapojuje?
Přední webové portály, jako je například Google, Facebook, Youtube, Yahoo! nebo Bing, permanentně povolí přístup za použití IPv6. Poskytovatelé internetového připojení, již se do akce zapojili (včetně českého CESNETu), pak svým odběratelům rovněž permanentně umožní IPv6 komunikaci a výrobci hardwaru (D-Link, Cisco a další) pak přispějí tím, že své produkty v podobě domácích směrovačů vybaví implicitní podporou IPv6.
Proč už IPv4 nestačí?
Hlavním důvodem, proč je ve světě protokol IPv6 prosazován, je nedostatek adres nabízených standardem IPv4. Ten pracuje s 32bitovými adresami, jež jsou schopny pokrýt přibližně 4,3 miliardy zařízení. Vzhledem k rychle se rozšiřující síti a stoupajícímu počtu připojovaných zařízení však začaly adresy docházet, až se svět dostal do stavu úplného vyčerpání.
Protokol IPv6 byl naproti tomu navržen tak, aby k podobné situaci nedošlo (alespoň tedy v dohledné době), a pracuje se 128bitovými adresami, jež jsou schopny pokrýt necelých 2^128 zařízení (spočítání výsledné hodnoty necháme na vašich kalkulačkách).
Jak mě přechod na IPv6 ovlivní?
Koncového uživatel se přechod prakticky nedotkne, neboť je IPv4 konektivita ponechána a poběží společně s IPv6. Zda můžete již nyní skrze IPv6 komunikovat, si můžete snadno ověřit například na testovací stránce společnosti Google. Prohlédněte si taktéž názorné video, kde celou situaci srozumitelně popisuje Vint Cerf, muž, který se podílel na návrhu protokolů TCP/IP, na nichž dnešní Internet stojí.