Krok společnosti Telefónica O2 vzbudil u uživatelů negativní reakce, neboť během včerejška byly blokovány i celé domény, určené např. pro sdílení souborů. Tento problém by měl být sice opraven, nicméně druhým kontroverzním bodem je způsob blokování – to je prováděno na základě seznamů (tzv. blacklistů) od britské nevládní agentury s názvem Internet Watch Foundation (IWF), která sama dle svých měřítek rozhoduje, který obsah je vhodný a který nikoliv. Tato nadace byla založena v roce 1996 a jejím hlavním cílem je právě vyhledávání stránek obsahující snímky se sexuálním zneužíváním dětí.
Zákazníci společnosti Telefónica O2 nemají možnost blokaci nijak ovlivnit a pokud do seznamu přibude – třeba nedopatřením – stránka, ke které potřebují mít přístup, nemají téměř žádnou šanci se k ní následně dostat. Např. v prosince 2008 se do seznamu nevhodného obsahu dostal i článek na Wikipedii věnovaný albu skupiny Scorpions s názvem Vigin Killer, jehož přebal obsahující nahou nezletilou dívku, byl vyhodnocen jako „nevhodný“. V lednu 2009 bylo zablokováno asi 85 miliónů stránek neziskové organizace Internet Archive, jejímž cílem je vytvářet svobodnou a všem otevřenou knihovnu z obsahu webu. Blacklisty IWF však i přes tuto kontroverzi využívá ve Velké Británii řada operátorů poskytovatelů internetového připojení jako je British Telecom, Virgin Media, Be/O2, EasyNet/UK, Online/Sky a další a v ČR to byl dosud třeba konkurenční Vodafone.
I přes zmíněné úvodní problémy s blokováním některých serverů, sloužících ke sdílení souborů, podle svých zástupců nehodlá Telefónica O2 do budoucna nijak filtrovat např. stránky podezřelé z porušování autorských práv a jde jí v prvé řadě o zastavení šíření dětské pornografie, která je podle společenských norem neakceptovatelná.