Hlavní navigace

Uživatelům Megauploadu hrozí ve čtvrtek smazání dat

30. 1. 2012

Sdílet

Tento krok, který potvrzují dostupné soudní spisy, je další částí pokračujícího případu serveru Megaupload, poskytovatele služeb pro sdílení souborů. Americké federální úřady již dříve znepřístupnily MegaUpload a síť jeho webů, přičemž společnost a sedm jejích zaměstnanců obvinily z porušování autorských práv, které majitele těchto práv stálo údajně více než půl miliardy dolarů. Zákazníci MegaUploadu mají zamezený přístup ke svým účtům od 19. ledna, kdy úřady stránky náhle vypnuly.

Zde je vše hotovo

Obžaloba v pátek v dopise zaslaném federálnímu soudu ve Virginii oznámila, že vyšetřovatelé již nepotřebují přístup k datům umístěným na serverech MegaUploadu vlastněných společnostmi Carpathia Hosting a Cogent Communications. Namísto zkonfiskování serverů MegaUploadu přistoupily úřady k selektivnímu kopírování na nich umístěných dat a dále už nad osudem serverů nemají kontrolu. V dopise tvrdí, že „hostující společnosti mohou začít mazat obsah serverů již 2. února 2012“.

Vypadá to, že jediným způsobem, jak může MegaUpload smazání dat zastavit, je intervenovat a jednat se společnostmi Carpathia a Cogent, a to buďto přímo nebo přes zprostředkovatele. To ovšem může být problém, protože podle agentury Associated Press zmrazila federální vláda majetky MegaUploadu, což společnosti ztěžuje pokrytí nákladů na servery, potažmo zastavení mazání dat z nich.

Mega naděje

Na druhou stranu obhájci MegaUploadu řekli, že spolupracují s obžalobou na tom, aby data uživatelů smazána nebyla. „Jsme v této chvíle mírně optimističtí, protože Spojené státy, stejně jako MegaUpload, by měly mít společnou touhu chránit spotřebitele,“ řekl agentuře AP Ira Rothken, právní zástupce MegaUploadu.

Tato zpráva s největší pravděpodobností nepotěší uživatelskou základnu MegaUploadu. Uživatelé již protestovali proti zablokování serverů a zmizení jejich souborů. Nyní to vypadá, že by se se svými daty mohli rozloučit nadobro. Někteří se již ozvali v tom smyslu, že jednání úřadů „vypadá jako ničení důkazů“.

Našli jste v článku chybu?