Vánoční nákupy – Eset připravil sadu tipů, jak nezaplakat na výdělkem

12. 12. 2012

Sdílet

„Nakupovat on-line můžete odkudkoli – na vašem stolním počítači doma nebo v práci, a dokonce přes váš chytrý telefon. Nenechte se ale napálit a nakupujte bezpečně s pomocí následujících tipů,“ říká bezpečnostní expert Petr Šnajdr společnosti Eset.

 

  • Připravte na nákupy své zařízení: Stejně jako musí být závodní auto připraveno před důležitým závodem, měl by být i váš počítač nebo mobil připraven pro nakupování online. Věnujte čas tomu, abyste aktualizovali operační systém, internetové prohlížeče, antivirový program a anti-malware systém.

 

  • Zůstaňte u prověřených obchodů: Nakupujte od obchodníků, kteří si vybudovali reputaci tím, že dělají to, co slíbí, a jsou schopni dodat nabízené zboží včas. Poslední věc, kterou byste si před svátky přáli, je darovat špatné dárky nebo nedarovat nic, protože objednané zboží nedorazí včas.

 

  • Vyžadujte zabezpečenou komunikaci: Jestliže nakupujete online, dbejte na to, aby byla veškerá komunikace šifrovaná použitím protokolu SSL. Je to standard, který slouží k šifrování komunikace mezi uživatelem a serverem. Na první pohled to poznáte tak, že je v adrese zobrazen odkaz s HTTPS.  Jestliže chcete nebo musíte nakupovat přes WIFI, nakupujte raději z domova nebo ze zabezpečené sítě. To poznáte tak, že je u Wi-Fi sítě symbol zámku, což značí, že je zabezpečena. Vyhnete se tak riziku, že informace, které odesíláte skrze tuto bezdrátovou síť, mohou být zneužity a zobrazeny někým jiným.

 

  • Nečekejte peníze za odpovědi na otázky: Na internetu se objevuje mnoho lákavých nabídek, které nabízí peníze za odpovědi na jednoduché a krátké otázky typu “Používáte internet doma i v zaměstnání”, “Jakou barvu má toto červené auto?” apod. Pokud vám tedy bude někdo na stránkách nabízet např. tisíc korun za odpovědi na krátký dotazník, rozhodně na nic neodpovídejte, na nic nečekejte a stránku pro jistotu zavřete.

 

  • Zabezpečte svá zařízení: Chraňte svá zařízení tím, že je opatříte heslem. Znemožníte tak případným zlodějům přístup k vašim soukromým datům. Taková hesla lze nastavit v každém zařízení. Vyberte si hesla, která jsou pro vás jednoduše zapamatovatelná, ale útočníkům se budou jen těžce hádat. Nastavte si automatické zamykání zařízení opravdu bezpečným heslem, čímž ochráníte zařízení i v případě, že ho zapomenete zamknout sami. Tím bude zařízení chráněno i pro případ, že ho ve stresu z nakupování dárků zapomenete v taxi, MHD nebo vám ho někdo ukradne.

 

  • Dávejte si pozor na málo uvěřitelné nabídky: I když to v některých případech bude určitě lákavé, vyhněte se obchodům, které nabízí zboží neuvěřitelně levně. Je to zkrátka vysoce rizikové. Vzpomeňte si na lidi, kteří nakoupili až příliš levně a své zboží třeba nikdy nedostali. Vždy se dívejte na reference obchodu.

 

  • Zůstaňte obezřetní i po svátcích: Po svátcích má většina z nás tendenci nevěnovat pozornost výpisům z účtů, které dostáváme v papírové, nebo stále častěji v elektronické podobě. Pokud budete okradeni, nebo budou vaše platební údaje zneužity, je výpis první možnou cestou, jak to zjistit. Zaměřte se na transakce, kterých si nejste vědomi. Pokud se tedy na výpise objeví transakce nějakého místa na světě, kde jste nikdy nebyli, nebo jste tam neprováděli žádný obchod, zbystřete a pátrejte. Jen tak velmi rychle zjistíte, kam peníze odtekly a můžete se rychle postarat o nápravu.

 

Našli jste v článku chybu?