Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme: smartphone Google Pixel 9 Pro XL

Sdílet

Google Pixel 9 pro XL Autor: Google

Tak jako Microsoft používá notebooky Surface coby referenční zařízení, aby ukázal, co všechno je možné s počítači s nejnovější verzí Windows dělat, tak stejně používá mobily Pixel i Google. Akorát to bere ve větším měřítku a cenu má trochu konkurenceschopnější než Microsoft u Surfaců.

Vrcholem letošní nabídky deváté řady pixelů je právě testovaná verze Pro ve variantě XL. Předem prozradím, že pokud máte menší ruce a nemáte je příliš silné, nebo nechcete držet těžké věci, Pixel 9 Pro XL není pro vás. Je to opravdu obrovský a těžký telefon, obzvlášť když ho dáte do obalu (který bohužel není součástí balení).

Koupili jste si letos smartphone?

Masivní velikost doprovází také odpovídající výkon, v kombinaci se skvělým  fotoaparátem.

Jako tradičně u všech pixelů, i tady dominuje zadní straně vystouplá sestava tří fotoaparátů, která se dá trochu schovat do pouzdra. Fotoaparáty nabízejí 50Mpx hlavní fotoaparát s fázovým i laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu, 48Mpx teleobjektiv s optickou stabilizací a pětinásobným bezztrátovým zoomem (30× hybridním) a 48Mpx širokoúhlý foťák s úhlem záběru 123°. Oboje fotí krásně, jen teleobjektiv by snad mohl trochu lépe zastávat funkci makroobjektivu. Objektivům přisvěcuje LED a je tu také optická stabilizace při natáčení videa a 42Mpx širokoúhlá selfie kamera na přední straně mobilu.

Hlavní kouzla s focením ale čekají v postprodukci. AI už samozřejmě upravuje fotky při jejich pořizování, ale při následné editaci si s nimi dovedete opravdu vyhrát s pomocí integrovaných nástrojů, které nabízejí lepší focení ve ztížených světelných podmínkách, doplnění chybějící osoby na fotografii nebo další různé úpravy a vylepšování fotografií. Kdo se bojí složitých postupů, aby dosáhl skvělých fotek, bojí se zbytečně – pixel si s technikou fotky sám poradí velmi dobře a na vás je „jen“ kompozice.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Fantastický je displej, ale bohužel i ten je z výroby dodávaný bez folie a byť je sklo odolné, není zase tak odolné, abyste krycí folii nepotřebovali. Jeho rozměr je ve verzi XL 6,8" s 486 pxi. Je zde přítomný Super Actua panel, který má vyšší jas oproti Pixelu 9 i podporuje technologie LTPO s 120Hz obnovovací frekvencí. Na displej je dobře vidět za ostrého světla a v noci nabízí příjemnou a dostatečnou variantu tlumeného jasu.

Výkon smartphonu je také více než dostatečný – je tady nový vlastní procesor Google Tensor G4, který je samozřejmě výrazně rychlejší než starší generace. Dostatečná je velikost operační paměti (16 GB), co je ale nedostatečné je interní paměť. Nabízet v roce 2024 vlajkovou loď se základní pamětí 128 GB je skoro až tragikomické. Jasně, k telefonu dostanete i cloudové úložiště, ale prosím vás, vážně jen 127 GB?!

Vylepšit by potřebovalo i nabíjení – je rychlejší než předchozí generace, ale nabíjet Pixel 9 Pro XL přes hodinu… konkurence za tu dobu zvládne nabít telefon 2×.

Protože jde svým způsobem o referenční telefon s androidem, je tu krásný čistý a svižný operační systém bez většiny reklamního balastu. Ale proč musím mít nesmazatelný informační widget na horním okraji úvodní obrazovky a vespod vyhledávací políčko? Google slibuje, že bude řadu 9 udržovat aktualizovanou parádních sedm let.

Kyberútočníci si pomáhají umělou inteligencí, obránci oplácejí stejnou mincí Přečtěte si také:

Kyberútočníci si pomáhají umělou inteligencí, obránci oplácejí stejnou mincí

Je tu také spousta AI nástrojů, se kterými můžete konverzovat nebo je používat k zjednodušení nebo zpohodlnění života. Za mne třeba vede automatický okamžitý přepis řeči na text v aplikaci diktafon. Pro mnohé může být i důvodem ke koupi fakt, že k modelům Pro dostanete automaticky rok Gemini Advanced, a to spolu s 2TB cloudovým úložištěm.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Našli jste v článku chybu?