15. ledna 2001 pozval projekt s legračním jménem Wikipedie lidi ze všech stran, aby společně začali vytvářet svobodnou encyklopedii. První výsledky nebyly závratné. Článek „Astronom“ definoval, že jde o „vědce, který se zabývá výzkumem v astronomii“. O Švédsku tvrdil, že je to „země v severní Evropě. Obyvatelé se jmenují Švédové. Úřední jazyk je švédština. Hlavní město je Stockholm.“
A fyzika? „Fyzika je velmi široký pojem...“ Z těchto skromných kořenů Wikipedie rychle vyrůstala. Prvních tisíc článků bylo napsáno za méně než jeden měsíc. Vznikly nové jazykové verze, v průběhu roku 2002 i česká. Už za pět let Wikipedie překročila meze toho, co představovaly tradiční referenční zdroje, jak z hlediska šíře záběru, tak hloubky. V lednu 2006 napsal jeden z wikipedistů Gareth Owen na svou stránku okřídlenou větu: „Problém s Wikipedií je, že funguje jen v praxi. V teorii je to naprostá katastrofa.“
Nyní Wikipedii používá na celém světě více než 400 milionů lidí každý měsíc. Za deset let se obrovská množina dobrovolníků spojila a vytvořila více než 17 milionů článků ve 270 jazycích. Česká Wikipedie má více než 185 tisíc článků a stále víc se soustředí nejen na kvantitu, ale i na zvyšování kvality a spolehlivosti svého obsahu. Podobně rychle se rozrůstají a zkvalitňují i sesterské projekty v čele s Wikislovníkem, který nedávno překročil v češtině 20 tisíc hesel a celosvětově jeden milion hesel.
Sdružení Wikimedia Česká republika se nyní snaží propagovat Wikipedii také u nás. Jeho nový předseda Jan Lochman by Wikipedii přál hlavně více wikipedistů. „Wikipedie potřebuje nejen takové dobrovolníky, kteří píší stále nová hesla, ale také ty, kteří je zkvalitňují. Proto je to otevřená encyklopedie, že do ní může každý přispívat a postupně ji rozvíjet,“ zdůraznil princip Wikipedie Lochman.