Zahraniční elektronické dokumenty začala prý jako jediná ověřovat nová služba firmy Software602

29. 4. 2011

Sdílet

Portál www.SecuStamp.com poskytuje již od prosince loňského roku ověřování elektronických dokumentů podepsaných zaručenými podpisy vydanými certifikačními autoritami v ČR (eIdentity, I.CA, PostSignum). Nově je služba rozšířena o certifikační autority z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Belgie. Další státy EU budou postupně následovat.

Ověřování v rámci portálu SecuStamp.com je podle provozovatele nejsnadnější cestou, jak ověřit platnost elektronického podpisu. Pro uživatele, který není počítačovým expertem a nevyzná se v legislativních detailech, prý představuje SecuStamp.com dokonce jedinou reálně dostupnou možnost, jak dokument zkontrolovat – vyjma konverze do listinné podoby na pobočce Czech Pointu.  Firmám a úřadům nabízí Software602 také automatizované ověřování dokumentů a možnost propojení se stávajícími informačními systémy.

Schopnost posoudit stav elektronických dokumentů z jiných zemí EU je důležitá zejména pro ty, kdo si vyměňují dokumenty se zahraničními obchodními partnery a pro úřady. Podle novely zákona o elektronickém podpisu jsou totiž české úřady povinny přijímat elektronické dokumenty s elektronickými podpisy z jiných zemí EU.

Ředitel On-line divize ve společnosti Software602 Pavel Durdil uvedl: „Držíte-li v ruce papír, velmi snadno zkontrolujete, zda je tam správné razítko a podpis. S důvěryhodným elektronickým dokumentem je to podstatně složitější. Uživatel musí do svého počítače importovat kořenový certifikát té kvalifikované autority, která vydala podpis, a musí rovněž provést kontrolu vůči aktuální verzi seznamu zneplatněných certifikátů. I pro tři certifikační autority v České republice to je hodně složité, natož pokud dostáváte dokumenty ze zahraničí. Využití služby SecuStamp znamená, že neřešíte žádné technikálie. Prostě dokument vložíte do formuláře ve svém počítači a obratem se dozvíte, zda se na něj můžete spolehnout.“

Našli jste v článku chybu?