Používáte denně různé domény, ale nakonec ani nevíte, jaké pozadí tento pojem skrývá? Rádi byste také svoji vlastní doménu? Je čas rozebrat domény hlouběji.
Doména, doménové jméno je identifikátor určitého webu v internetové síti a v jednoduchém znění jde o adresu internetových neboli webových stránek.
Samotná doména se skládá ze tří úrovní:
První úroveň je samotná koncovka. CZ, známé jsou také koncovky další jako např. com, net, org., atd. Druhá je konkrétní název, který se registruje a nachází se před koncovkou. CZ. Třetí úroveň je známá také pod názvem subdoména a nachází se před hlavním názvem, např. www, demo atd.
Pro vytvoření vlastní domény je prvořadá samotná registrace.
Nejdřív je potřebné zvolit si doménové jméno ověřit, jestli je volné, a následně se registrovat. Registrace probíhá přes registrátory, kterých seznam poskytuje správce a provozovatel české domény. CZ sdružení CZ.NIC. Jedná se tedy o registraci domén s koncovkou.cz, ale většina registrátorů nabízí i jiné koncovky. Přímá registrace přes sdružení CZ.NIC není možná.
Známým registrátorem domén, který vstoupil do komory ISP, je například společnost TELE3 s.r.o., které činností kromě registrace domény je také webhosting, FTP hosting, DNS hosting, server hosting atd.
Postup při registraci se může u jednotlivých registrátorů lišit. V každém případě však název domény může obsahovat min. 1 a max. 63 znaků bez použití diakritiky a speciálních znaků. Můžou se tedy použít pouze písmena a číslice a maximálně pomlčka.
Duplicita domény není možná, protože před samotnou realizací probíhá kontrola, jestli je vámi vybraný název volný. Třeba přes vyhledávání v registru WHOIS.
Dalším důležitým krokem je poskytnutí zabezpečení systémem DNSSEC. Je nutné říci, že ne každá firma toto zajištění poskytuje, a proto se vám nabízí otázka, jestli je správné platit za služby společnosti, která není schopna zajistit řádnou ochranu domény. Taková nedbalost vás může stát nepříjemný útok, který zaviní únik veškerých informací od emailů, až po hesla a přihlašovací kódy atd. V případě registrátora TELE3 se jedná dokonce o prvního poskytovatele tohoto zabezpečení.
Jedině s touto technologií je vaše doména kompletní a vy můžete mít jistotu, že je pod profesionální ochranou. Pro zavedení systému DNSSEC je důležité, z jakého pohledu se systém zavádí. Protože to může být běžný uživatel, provozovatel webových stránek nebo poskytovatel internetového připojení.